Günümüzün yaşam temposunun yarattığı stres, kaygılar, sigara ve alkol tüketimi, hareketsizlik gibi etkenler belleğimizi zayıflatır. Oysa bir öğrenci belleğini geliştirerek derslerde ve sınavlarda daha başarılı olabilir; meslek sahipleri ise hafızalarını güçlendirerek üretkenliklerini artırabilirler. Reanimasyon ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Ender Vardar, hafızamızı geliştirmek için yapabileceklerimizi sıraladı.

Muhteşem beynimizde yaklaşık 100 milyar hücre var ve her bir hücre 40 bin bağlantı yapabildiğinden inanılmaz bir beyin kapasitemiz olduğu ortaya çıkıyor. Sadece bir gram beynimiz bütün dünyadaki telekomünikasyon sistemlerinden daha fazla hücreler arası bağlantı içeriyor. Bu muhteşem kapasiteyi kullanabilmek için aşağıdaki yöntemlerden faydalanıp güçlü bir hafızanın mimarı olabilirsiniz.

1- Stresi yönetmeyi öğrenin: Hafif stres dikkati, konsantrasyonu artırarak öğrenmeye, hafızaya yardımcı olurken, uzun süreli kronik stres yıkıcıdır. Çünkü salgılanan stres hormonlarından kortizon, sinir hücrelerine hasar verir, aralarındaki iletişimi bozarak belleği zayıflatır.

2- Düzenli yürüyüş yapın: İngiltere Exeter Üniversitesi’nde yapılan araştırmada haftada 3 kez yarım saat yürüyüşün kişinin okuma, konsantrasyon ve özümseme yeteneğini artırdığı belirlendi. Ayrıca egzersizin yeni beyin hücrelerinin büyümesini hızlandırdığı bulundu. Egzersiz sonucu beyne daha fazla oksijen pompalanmakta, bu da hafızayı güçlendirmekte.

3- Sağlıklı beslenin: Beyninizi besleyen bazı vitamin ve mineraller hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. E ve C vitamini gibi antioksidan vitaminler, B vitamini, özellikle B12 vitamini ve demir aldığınızdan emin olun. E ve C vitaminleri için ceviz, fındık, badem, turunçgiller, ıspanak, yeşilbiber, çilek, domates ve koyu yeşil yapraklı sebze karışımlarını tüketebilirsiniz. Demir, beyne oksijen taşıyan alyuvarların ana maddesidir. Demir için koyu yeşil renkli sebzeler, yağsız kırmızı et, kuru fasulye, bezelye, domates ve kayısı kurusu gibi yiyecekler yiyebilirsiniz. Yeteri kadar B vitaminleri almak için ceviz, fındık, yağsız süt, yoğurt, muz, balık ve kuru baklagilleri kullanabilirsiniz. Omega-3 yağlarından zengin yiyeceklerin (balık, ceviz) belleğe iyi geldiği, buna karşılık trans yağların ve doymuş yağların belleği olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Kolin, beynin sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan maddedir ve en çok yumurtada vardır. İyi bir yumurtalı kahvaltı, hafızaya doping etkisi yapar.