evlilikEvlilik Formalitelerini gözünüzde büyütmeye hiç gerek yok. İşin zor olan kısmı evlenmeye karar vermek. Gerisi sadece birkaç ufak ayrıntıdan ibaret. Yeterki zamanlamayı doğru yapın.

Gün Almak İçin Nikah Dairesine Nasıl Başvuruluyor?
Evlilik işlemlerine başlamak için öncelikle oturduğunuz ilçe veya semtin nikah memurluğuna başvurmalısınız. Evleneceğiniz kişiyle ayrı ayrı semtelerde oturuyorsanız, birinizin semtindeki nikah memurluğuna başvurmanız yeterli olacaktır.

Başvuru için Neler Gerekli?
Çiftlerin mutlaka şahsen gidip başvuru yapması gerekiyor. Başvuru istenenler ise; 7’şer adet vesikalık fotoğrafınız, fotoğraflı ve yeni nüfus cüzdanlarınız, ayrıca nüfus cüzdanlarınızın birer adet de fotokopisi. Bunun dışında müstakbel eşinizin ikametgah belgesi de yanınızdayken nikah dairesinde size verilecek olan evlendirme beyennamesini de doldurmanız gerekiyor. Eğer nikah dairesinde evlenecekseniz o zaman evlendirme memuruna hangi gün ve saatte evlenmek istediğinizi bildirmelisiniz. Bu tarih uygunsa hemen kayıtlarınız yapılıyor. Böylece nikah gününüzü belirlemiş oluyorsunuz.

Nikah Memurluğuna Başvuru Tarihi
Bahar ve yaz dönemlerinde nikahlarda genellikle bir artış görülür. Bu nedenle de nikah dairelerinde yığılmalar olur. Önceden programladığınız bir tarihte evlenmek istiyorsanız 15-20 gün önceden başvuruda bulunup gün almanızda fayda var.Unutmayın; genellikle nikah dairelerinin en dolu olan günleri Cumartesi ve pazardır.

Nikah Memurunu Düğün Mekanına Nasıl Çağırabilirsiniz?
Nikah dairesi dışında bir yerde evlenmek istiyorsanız, nikah memurunu o mekana çağırabiliyorsunuz. Bunun için nikah dairesine başvurunuzu yaptığınız zaman, evlenmek istediğiniz gün, saat ve yeri nikah memuruna bildirmeniz yeterli. Bu durumda ayrı bir ücret ödemeniz ya da bir işlem yapmanız gerekmiyor.