Evliliğe hazırlık eş seçimi evlilik evlilik öncesi


Evliliğe hazır olmak: Kendisine gerekli gördüğü kadarıyla tahsilini tamamlamamış, evin geçimini sağlayacak bir iş sahibi olup ekonomik bağımsızlığını elde edememiş genç bir erkek evliliğe hazır değildir. Bu genç, anne babanın zorlaması veya yönlendirmesi ile evlendiği taktirde aile büyükleriyle aynı çatı altında ve onların ekonomik desteği ile yaşamak zorunda kalacaktır. Temeli anne ve babanın desteğine dayanan böyle bir evliliğin yürümesi çok zordur. Çocuk sahibi olmaları durumunda işler dahada güçleşir. Evde anne ve babanın sözü geçtiği için gençler rahat hareket edemez, çocuklarını diledikleri gibi eğitemezler. Bize gelen vakalar için büyükanne ve büyükbaba tarafından şımartılmış,inatçı, kural tanımayan çocuk sayısı az değildir.

Eş seçiminde gerçekci olmak: Evlenmeye karar vermek ve hayat arkadaşını seçmek herkesten önce gençlerin hakkıdır. Aracılarla,görücülerle, anne ve babanın tavsiyesi ile gerçekleşen evlilikler daima risklidir. Birbirini yeterince tanımayan iki gencin, başkalarının telkini ile, hayat boyu sürecek bir beraberliğe razı olmaları mantıklı değildir. Ancak, bunu söylerken eş seçiminde anneve babanın onayını almaya gerek olmadığını kastetmiyoruz. Birbirini tanıyan ve seven iki genç, evlenmeye karar vermeden önceaile büyüklerinin onayını almaları gerekir.

Bir genç, hayat arkadaşını seçerken gerçekçi olmalı, “bir görüşte aşık oldum, işte benim evleneceğim kız” türünden hayallere kapılmamalıdır.Eş olarak seçilen bir kızın veya erkeğin aile yapısı çok önemlidir.İki ailenin benzerlikleri ve denklikleri ne kadar fazla ise ikigencin anlaşması o kadar kolay olur. Peygamber Efendimiz:”Çöplükte yetişen kırmızı gülden sakının,” derken bu gerçeğe işaret etmekte; kötü muhitte yetişen güzel kızdan sakınmamızı tavsiye etmektedir. Atalarımız, “kenarına bak bezini al, anasına bak kızını al” sözü ile aynı gerçeği dile getirmişlerdir. “Bir iş adamının mühendis oğlu, babasının fabrikasında çalışan taşralı işçi kıza aşık olur, babasının karşı koymasına rağmen onunla evlenir,mutlu olur.” Sonu mutlulukla biten bu tür hayali evlilikler ancak ucuz Türk filmlerinde görülebilir.Eşler arasında fiziki güzellikte, boyda, görgüde, tahsilde, zekada,dünya görüşünde, inançta, ailelerin sosyal ve ekonomik yapısında denklik ne kadar fazla ise, evliliğin temelleri o kadar sağlam olur.