evli türk, evli türkler, evli türk sanatçılar, evli türkçe anlamı, türklerle evli koreliler, türklerle evli yabancılar, türklerle evli ruslar, korelilerle evli türkler


Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Ertekin Yazıcı, dünyada Majör Depresif Bozukluk (MDB) rahatsızlığının görülme ihtimali yüksek ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğunu; aldığı sorumlulukların fazlalığı nedeniyle evli kadınların büyük bir risk altında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aylin Ertekin Yazıcı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Mersin Şubesi’nde düzenlenen ’Depresyon, depresyonun hayatımıza ve topluma etkisi’ konulu söyleşiye katıldı. Depresyon konusunda halk arasında yaygın bir bilgi kirliliği yaşandığını anımsatan Prof.Dr. Yazıcı, depresyonun halk arasında bir ruh hali ya da mutsuzluğun tanımı olarak kullanıldığını söyledi. Prof.Dr. Yazıcı, depresyonun gerçek tanımının MDB olarak tanımlandığını belirterek, şu bilgilendirmeyi yaptı:

ANTİDEPRESAN GÜNLÜK MUTSUZLUK İLACI DEĞİL

“Hayatın değişik zamanlarında bir takım değişim ve farklılaşmalar oluyor. Bunlar hayatımızı olumsuz etkiliyorsa biz bunu o zaman olağan bir mutsuzluk hali değil de hastalık anlamında bir depresyon olarak kabul ediyoruz. Depresif kişi kendisini yorgun, üzgün, kederli hissedebilir. Geleceğe dair ümitsizlik, çaresizlik ve karamsarlık düşüncesi taşıyabilir. Kendini toplumdan soyutlayabilir. İçine kapanır, durgunlaşır, zevk alamama duygusu ile isteksizlik görülebilir. Uykusuzluk ve iştahsızlık gibi sorunlarla karşılaşabilir. Bunların birkaçının görüldüğü kişilerde MDP vardır diyebiliyoruz. Günümüzde o kadar kötü şeyler yaşıyoruz ki. TV haberlerini çok sık açmıyoruz. Çocuklarımızın önünde o dehşet haberlerini izlemek çok da hoş olmuyor.

İnsanlık çıldırdı diyebiliyoruz. ‘Ne oldu bu insanlara?’ diye kendi kendimize soruyoruz. Böyle bir ortamda zaten çok da mutlu olamıyoruz. Biz bu mutsuzluğu doğrudan MDB olarak değerlendirmiyoruz.