evlat edinmekAnneler genellikle evlat edindikleri bebeğe yakınlık duyup duymayacaklarını merak ederler. Hamilelik ve doğumun getirdiği biyolojik dene­yimi yaşamadıkları için nelerden mahrum kaldıklarını merak ederler. Deneyimlerimize göre, evlat edinen ebeveynler uzun bir süredir bekle­dikleri bebeğe sahip oldukları için çok heyecanlanırlar ve bu sayede, biyolojik olarak farklı bir başlangıç yapmış olmalarını telafi etmeleri zor değildir. Aslında evlat edinen ebeveynlerin çoğu doğal ebeveynlik yak­laşımını farklı seviyelerde uygularlar, çünkü bebeklerini hem fiziksel hem de duygusal anlamda tanımaya çok heveslidirler. Aşağıdaki bağ­lanma ipuçlarını deneyin:

Bebeğinizle doğumdan önce bağ kurun. Eğer evlat edinmeyi düşünüyorsanız, doğum yapacak olan anneyle yakınlık kurun. Na­sıl olduğunu, bebeğin nasıl bir gelişim gösterdiğini öğrenin. Belki bebeğinizin ultrason fotoğrafını bile görebilirsiniz. Doğum öncesi bağ kurmak duygusal anlamda biraz risklidir, çünkü doğum yapan annenin son dakikada fikrini değiştirme ihtimali vardır. Ama anney­le ilişki kurmak ve bebeğinize ilgi göstermek de çok tatmin edicidir.

Doğum esnasında veya hemen sonrasında orada bulunun. Doğumda annenin yanında olmayı ve bebeğinizle hemen bağ kur­mayı isteyebilirsiniz. Bunun mümkün olup olmayacağı duruma gö­re değişir. Doğum yapan annenin iznini ve doktorların onayını aldık­tan sonra dünyaya gelen bebeğinizi doğumdan hemen sonra kucağınıza alın ve bağlanma yöntemlerini uygulayın. Hastanedey­ken bebeğinizin yanında olun ve yakındaki bir otelde kalın. Ve yeni doğan bebeğinizi çoğunlukla siz besleyin. Onu kucağınıza alıp sal­lanan bir koltuğa oturun ve gün içinde bol bol ten teması kurun. Bu da duygusal anlamda riskli olabilir, çünkü doğum yapan annenin her an fikrini değiştirmesine neden olabilir, ama yine de bununla el­de edeceğiniz faydalar risklerden daha fazladır.