Depresyonun en sık rastlanan psikolojik sorunlardan birisi olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Türkiye’de de görülen depresyon hastalarının oranının gün geçtikçe arttığını belirtiyor.

Türk insanının, çeşitlilik gösteren sosyolojik ve kültürel konumu nedeniyle duygularını daha yoğun yaşamaya meyilli olduğuna dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Dr. Bekir Tasalı, mutluluktan üzüntüye tüm duyguları normalden yoğun yaşamanın depresyona neden olabildiğine işaret etti.

Depresyonun Türkiye’de de önüne geçilmesi zor bir hastalık olduunu kaydeden Doktor Bekir Tasalı, ” Günlük yaşamı olumsuz etkileyen ve tedavi edilmediğinde çok daha ciddi ve kronik psikolojik hastalıklara neden olabilen depresyon, duygularını daha yoğun yaşayan toplumlarda daha sık görülüyor. Bunun en önemli nedeni, duygusal iniş çıkışların psikolojik tutarlılığı bozması ve mutlu anların yanında mutsuz anların da abartılı yaşanması. Akdeniz ikliminin etkisinde olan ülkelerde yaşayan insanlar daha heyecanlı bir karaktere sahip olabiliyor. Bu heyecan hali de tüm duyguların olması gerektiğinden daha yoğun ve yüksek yaşanmasına neden oluyor. Depresyonun önüne geçebilmek için duyguları orantılı yaşamak önemli” diye konuştu.

Bilinçsiz Antidepresan kullanımı sorunları artırıyor

“Depresyon; her huzursuz, sıkıntılı ve mutsuz an için kullanılmaya başlayan ‘moda’ bir tanım haline gelmeye başlasa da, gerçekten varlığı söz konusu olduğunda ciddi bir hastalık” diyen Doktor Bekir Tasalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Depresyon belirtilerinden şüphelenen bireylerin, kendi kendilerine tanı koymadan önce mutlaka bir psikiyatri uzmanına görünmesi ve gerekirse tedavi yöntemlerinin belirlenmesi gerekiyor. Doğru tedavi ile kısa sürede üstesinden gelinebilecek bir depresyon vakası, yanlış tanı ve tedavi uygulamaları yüzünden daha büyük psikolojik hastalıklarına dönüşebiliyor ve çözümü zorlaşıyor. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için, alanında uzman bir doktor gözetiminde olmadan bilinçsizce antidepresan kullanmamak gerekiyor.”