anne-çocukBağlanma İpucu

Mükemmel ebeveyn diye bir şey yoktur ve bu kitap da kesinlik­le mükemmel ebeveynler tarafından kaleme alınmamıştır. Sahip ol­duğunuz kaynaklarla elinizden gelenin en iyisini yapın. Çocuğunu­zun sizden beklediği tek şey budur.

Ebeveynlik Hapı

Ebeveynlerin tatmin olmasını ve çocuklarının da duygusal an­lamda sağlıklı olmalarını garanti eden bir ebeveynlik hapı kesinlik­le mevcut değildir. Ama doğal ebeveynlik yaklaşımı buna yakındır. Diyelim ki, doğal ebeveynlik yaklaşımı bir hap olarak sunuluyor. Prospektüsünde şunlar yazıyor olacaktı:

Amaç:
Çocuğunuz konusunda uzmanlaşmanıza yardımcı olur ve çocuğunuzu sağlıklı bir yetişkin olarak büyütme şansınızı artırır.
Kullanım şekli:
Gereken sıklıkta ve gerektiği sürece kullanın.
Yan etkileri:
İlk başta zor gelebilir, kariyer planlarınızı bozabilir ve eğer aşırı dozda kullanırsanız, uykusuz gecelere, annenin ve evliliğin tükenmesine yol açabilir. Yan etkileri en aza indirmek için, çocuğunuz, kendiniz ve aileniz için doğru dozda kullanın.
Ebeveynlik yaklaşımından vazgeçmeyin.

Doğal ebeveynlik yaklaşımını eleştirenler, annelerin bebeklerinin talepleri karşısında tükendiklerinden bahsederler. Eğer tükenme noktasına gelmek üzereyseniz veya bebeğinize “çok fazla bağlı” olup olmadığınızı merak ediyorsanız, doğal ebeveynlik yaklaşımıyla ilgili bazı tereddütleriniz var demektir. Belki de, bebeği bir programa bağlamak gerektiği şeklindeki tavsiyeler kulağınıza hoş geliyor olabilir. Sizi tükenme noktasına getiren çok talepkâr bir bebeğiniz var­sa, emin olun ki, daha katı bir ebeveynlik yaklaşımı bebeğinize iyi gelmeyecektir.

Doğal ebeveynlik yaklaşımında dengenin çok önemli olduğunu unutmayın. Eğer anne tükeniyorsa, yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Bu durumu düzeltmek için ne yapmanız gerektiğini bul­malısınız. Yapmanız gereken ilk şey, bebeğinizin ağlamasını sadece sizin susturabileceğinize olan inancınızdan vazgeçmektir. Bebeğin ağlaması onunla ilgilenilmesini gerektirir, ama bazen doğru tepkiyi veremeyebilirsiniz. Annenin biraz mola vermesi için bir başkasının, genellikle de babanın, bebeği sakinleştirip rahatlatması gerekir. Doğal ebeveynlik yaklaşımı, bebeğinizin her hareketinde daha fazla endişe duymanız için değil, onun ihtiyaçlarını karşılama konusunda kendinizi daha rahat hissedebilmeniz için tasarlanmıştır. Her şeyi her zaman “doğru” bir şekilde yapmaya çalışırsanız, annelik pek de tatmin etmez. Zaman içinde, doğal ebeveynlik yaklaşımı sayesinde sabrınız artacak ve daha verici bir insan haline geleceksiniz. Hem kendinize hem de mükemmel değil ama iyi bir anne olma becerini­ze daha fazla güveneceksiniz.