Depresyonu aşmak için size tek yardımcı olabilecek şey ilaç değildir. Hatta bazı insanlar için ilaçlar yeterli olmaz.

Eğer siz depresyonla savaşmada farklı bir şeyler denemeye ihtiyaç duyuyorsanız, aşağıdaki önerilerimize bir şans verin. Belki de ihtiyacınız olan aşağıdakilerden biridir.

Ve asla yardım almaktan çekinmeyin.

Egzersiz

Depresyondayken her ne kadar yataktan çıkmak bile istemiyor olsak da böyle bir durumda en büyük yardımcılardan biri egzersizdir. Bu nedenle ne yapın edin ve kendinizi o yataktan çıkartın. Depresyon, insanın çok kilo almasına neden olabilir. Üzgünken birçoğumuz kendimizi abur cubur yemeye adarız ve bunun kendimizi daha iyi hissetmemize neden olacağını düşünürüz. Aslında bu ”duygusal yiyicilik’’ ‘tir. Hem bu durumdan kurtulmak, hem de kendinizi daha iyi hissetmek için mutlaka egzersiz yapın. Bu, yarım saatlik bir yürüyüş bile olabilir. Yarım saatlik bir yürüyüş bile sinirinizi, öfkenizi atmanız ve vücudunuzun endorfin salgılaması için yeterlidir. Yalnız ilk günden depresyonu yenmeyi beklemeyin ve gerçekçi olun. Günlük egzersizinizi aksatmayın. Zamanla hem kendinizle gurur duymaya, hem de depresyonunuzdan kurtulmaya başlayacaksınız.

Öğünlerinizi düzenli yiyin

Depresyondayken insanlar düzenli yemek yemezler. Fakat sağlıklı ve düzenli beslenmek beyninizin doğal olarak depresyonla savaşmasını sağlar.

Hislerinizi yazıya dökün

Depresyonda olan kişi, kimseyle neler hissettiğini konuşmak istemez. Böyle bir durumda size hislerinizi yazıya dökmenizi öneririz. Yazıya döktüğünüz hisleriniz sizi bile şaşırtabilir çünkü bazen insan neler hissettiğini dışarıdan bakmadan bilemez. Neler hissettiğinizi tam olarak bilmek, onlarla savaşmanıza yardımcı olacaktır.