Anne ve baba olmak zordur. Üstelik bunun doğru ya da yanlış yapıldığını belirten kesin çizgiler de yoktur.

Ebeveynlik, sürekli devam eden bir öğrenme sürecidir.

Bu en önemli 10 anne/baba sırrı çocuğunuzu yetiştirirken karşınıza çıkacak zorluklarla daha kolay başetmenizi sağlayacak.

Tanımlayıcı cümle

Tanımlayıcı cümle, ebeveynliğin en çok dikkate alınmayan ve küçümsenen sırrıdır.

Çocuğunuzun yaptığı pozitif şeyleri görmek ve bunların farkında olmak (bunlar ne kadar küçük olurlarsa olsunlar) ve bu iyi davranışları farkettiğinizi ona hissettirmek, onu bunlar için ödüllendirmek ve bu tip davranışlara teşvik etmek çok önemlidir.

Çocuklar, anne babalarının ilgisini üzerlerinde isterler. Bu nedenle, çocuğunuzun negatif yönlerine değil de pozitif yönlerine odaklanarak, pozitif zamanlarında ilginizi onların üzerlerine yoğunlaştırarak onları, pozitif hareketler yapmalarına teşvik edebilirsiniz.

Yatma vakti

Bazı anne babalar yatma vaktinin her zaman bir savaş havasında geçtiğinden yakınırlar.

Eğer çocuğunuz yatma saatinde uyumak istemiyorsa, bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Mesela, yatma saatine yakın zamanlarda onu uyarıcı özelliği olan oyuncaklarını ortadan kaldırabilir, ona sıcak bir banyo yaptırabilir ve kendisini rahat ve uykulu hissetmesini sağlayabilirsiniz. Onu yatırmak için odasına girerken ışıkları çok açmamak ve onunla fısıldayarak konuşmak da uyuması için onu teşvik edecektir.

Sağlıklı beslenmek

Çocuğunuz sebze yemek söz konusu olduğunda bir canavara mı dönüşüyor? Çocuğunuza yemeğini verirken ilk olarak bir tabağa sadece sebzeleri koyarak başlayın. Böylece başka seçeneği olmayan ve acıkmış çocuğunuz sebzeleri yiyecektir. Eğer bu yönteme rağmen sebzeleri yemeyi reddediyorsa, sebzeleri püre haline getirip makarna sosunuzun içine ekleyebilirsiniz. Hatta sebzelerin suyunu sıkarak ve içine bazı meyveleri de katarak, tadını güzelleştirerek ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri aldığından emin olabilirsiniz.