NLP’de insanların iki farklı tutuma sahip oldukları söylenir: ”Acıdan kaçan ve hazza yaklaşan” diyor Uzman Hipnoterapist Gani ESER.

Çoğumuzun her gün yaptığı, tekrar eden ve sonuçları bizi rahatsız eden alışkanlıklarımız vardır. Kendimize ve başkalarına yararı olmayan bu davranış kalıplarından kurtulmayı istiyorsak ve başaramıyorsak nedeni muhtemelen kendimizi iyi tanımadığımızdandır.
NLP’de insanların iki farklı tutuma sahip oldukları söylenir: ”Acıdan kaçan ve hazza yaklaşan” diyor Uzman Hipnoterapist Gani ESER.

Ne demek acıdan kaçan?

Alışkanlıklarının devam etmesi halinde başına gelecekleri anlattığımızda dikkat kesilen insan bu gruba girer. Sigarayı bırakmazsa kollarının bacaklarının kesilebileceğini, bu şekilde beslenmeyi sürdürdüğünde -şişman bir partnerle birlikte olmak istemeyen- sevgilisinin onu terk edebileceğini söylediğimizde dikkatini çekebildiğimiz bireyler acıdan kaçanlar grubuna girer.

Hazza yaklaşanlar kimler o zaman?

Aynı örnekler üzerinden gidersek; sigarayı bırakması halinde cildinin güzelleşeceğini, harika kokacağını, sağlıklı beslenirse deneyip durduğu ama dar geldiği için kendisine yakıştırmadığı o elbiseyi rahatlıkla giyebileceğini, sevgilisinin onu daha çok beğeneceğini söylediğimizde gözleri parlayan insanlar ise hazza yaklaşanları temsil eder.

Çocuklarımız hangi gruba giriyor?

Gelecekleri için endişelendiğimiz çocuklarımızı biraz tahlil edebilirsek kolayca motive edebiliriz aslında.
Sınava yeterince hazırlanmazsa arkadaşları istedikleri bölümde okurken bir yıl daha ders çalışmak zorunda kalacağını, bir yıl daha odasının duvarlarını izleyeceğini söylediğimizde tepki veren çocuk acıdan kaçma eğilimindedir. Senaryoyu ne kadar kötüleştirirseniz motivasyonu o kadar yükselecektir.