çocuk merkezli aileGünümüzde özellikle batı ülkelerinde gitgide çocuk merkezli bir çocuk merkezli bir tüketim söz konusudur. Anne babalar her ne kadar istemeseler, onaylamasalar da bunun bir parçası olmanın acısını yaşamaktadır, tüketim kültürünün bir parçası hem de önemli bir parçası haline gelen çocuk açısından da her şey maddi açıdan görülmektedir. Akşam işten gelen …>

Günümüzde özellikle batı ülkelerinde gitgide çocuk merkezli bir çocuk merkezli bir tüketim söz konusudur. Anne babalar her ne kadar istemeseler, onaylamasalar da bunun bir parçası olmanın acısını yaşamaktadır, tüketim kültürünün bir parçası hem de önemli bir parçası haline gelen çocuk açısından da her şey maddi açıdan görülmektedir. Akşam işten gelen anne çocukların sorduğu ilk ve en önemli soru kendilerine ne alındığıdır.Eğer biri getirilmediyse, çocuk sevilmediği, yeterince ilgi gösterilmediği hissine kapıl tadır.

Bu açıdan bakıldığında, çocuğa zamana ayırmanın psikolojik olarak] bileceği düş kırıklıkları yanında “maddi açıdan” da belli bir yükü bulunur. Bu yükü omuzlayan da genellikle baba olduğu için, babalar işe daha fazla vermekte, ya da veriyormuş gibi davranmakta ve bu maddi sorumluluktan kaçmakta ya da bu sorumluluğu annelere devretmekteler. Yapılan pek çok çalışma şunu gösteriyor: Babalar, aile bireylerinin istediklerini en iyi biçimde ya da en azından vasat bir biçimde gerçekleştirebilmek için çalıştıklarını düşündüklerinden, çocukları ile geçirdikleri zaman diliminde de çocuklarının istedikleri isteyebilecekleri her şeyi gerçekleştirmekle yükümlü olduklarını düşünüyorlar.