boşanmaEn kötüsü olduysa ve ilişkinizi bitirmeye karar verdiyseniz burada yapmanız gereken en önemli şey bu durumun çocuğunuz üzerindeki etkisini en aza indirmeye çalışmak olmalı. Davranış bozukluklarına sahip çocukların daha çok geleneksel aile yapısına uygun olmayan ailelerden geldikleri görülse de bu bozuklukların aslında aile yapısından kaynaklanmadığı keşfedilmiştir. Problem yaratan şey aile içinde yaşanan strestir. Ebeveynler arasında yaşanan anlaşmazlıklar çocuklarda stres yaratır. Sonuç ne olursa olsun bu değişmez. İster ayrılmadan kavga etmeye devam edin, ister ayrılın … Her ikisi de küçük çocuğunuz üzerinde istemediğiniz bir etki yaratır. Fakat çocuklar farklı aile yapılarıyla ebeveynler arasında şiddetli bir anlaşmazlık olmadığı sürece baş etmeyi öğrenebilirler. Genel bakış Size ne kadar zor gelirse gelsin eşinizle arkadaşça ayrılmaya özen gösterin. İletişiminizi sürdürmeniz uzun dönemde çocuğunuz için büyük yarar sağlar.

Çocuklar dirençli varlıklardır ve kendilerini güvende hissettikleri sürece hayatlarındaki en büyük değişikliklerle bile başa çıkabilirler. Bu zor zamanlarda gereken güveni ona daha fazla dikkat ve sevgi göstererek sağlayabilirsiniz. Kız çocuklarına göre erkekler stresten çok daha fazla etkilenir. Bu yüzden aile parçalandığında kendilerini daha savunmasız hissedebilirler. Bu büyük ihtimalle erkeklerin iletişim kurma becerilerinin kızlarınki kadar iyi olmamasından ve üzüntülerini daha çok içlerinde tutmak istemelerinden kaynaklanır. Eğer eşinizle ilişkiniz çıkmaza girdiyse veya tamamen bitmek üzereyse çocuğunuzun endişelerini ifade edebilmek için yeterince fırsata sahip olduğundan emin olun ve onunla sakin bir şekilde hayatınızda neler olup bittiği konusunda olabildiğince çok konuşmaya çalışın.

  • Sadece bir ebeveynin olduğu bir ailede çocuk büyütmek kendi başına bir problem oluşturmaz. Hangi aile yapısı içinde olursa olsun çocuğunuz bu durumu tutarlı, dengeli ve sevgi dolu bir ortamda olduğu sürece kabul eder. Bu durumda mesele ona ne kadar vakit ayırdığınızla ilgilidir. Eğer ailede sadece siz para kazanıyorsanız bebeğinizin size ihtiyacı olduğu zamanlarda onunla birlikte olma imkanınız olmayabilir.
  • Hem anne hem baba olmak zordur. Ama dediğimiz gibi çocuk yeterince ilgi ve sevgi görürse tek ebeveynle birlikte olmak onu mutsuz etmez. Burada problem çocuğunuzun yetişkin azlığı çekmesidir. Bu yüzden başka anneler veya babalarla endişelerinizi paylaşabileceğiniz ve yaşıt çocukların da olduğu kreş veya anaokulu gibi sosyal bir çevreye girmek iyi olur.
  • Eşinizle ilişkiniz tamamen bitmiş olsa da büyükanne ve büyükbabalarla olan bağlarınızı koparmamaya, onların çocuğunuzla ilgilenmesini sağlamaya çalışın.
  • Eğer yeni bir ilişkiye başlayacaksanız çocuğunuzun bu konuda yaramazlık yapıp sınırlarınızı zorlamaya çalışmasını mazur görmelisiniz. Net olun ama bu huysuzlukları anlayışla karşılayın. Onu hala sevdiğinizi sürekli hatırlatın. Dengesizleşen davranışlarının gelişen olaylardan kaynaklandığını, bu durumdan mutsuz olabileceğini, üstelik sizin de onu terk edeceğinizden korkabileceğini unutmayın.