Özel günlerde pet shop adlı iş yerlerinden alınıp hediye edilen Golden Retriever cinsi köpeklerin çoğu, bakımı ve beslenmesinin zor olması, onlara göre barınak imkanı bulunmaması nedeniyle bir süre sonra sokağa terk ediliyor.

Bursa’da terk edildikten sonra toplanarak Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi’ne getirilen bu cins köpekler, tedavi ve rehabilitasyonlarının ardından kendilerini sahiplenecek hayvanseverleri bekliyor.

Merkezde görevli Veteriner Hekim Ayşe Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son birkaç yıldır çok fazla sayıda Golden Retriever cinsi köpeğin sokaklardan toplanarak kendilerine getirildiğini söyledi.

Söz konusu cins hayvanların fiyatlarının pahalı olduğunu belirten Yazıcı, şöyle devam etti:

“Pek çok kişi, bu hayvanları özel günlerde hediye olarak kabul ediyor. Bakımı ve beslenmesi çok zor olduğu için birçoğu sokaklara terk ediliyor. Bazı şanslı köpekler var. Onlar da bizim gibi rehabilitasyon merkezlerine getiriliyor. Bu, çok üzücü bir durum. Normalde bunlar saf köpeklerdir. Sadece Golden Retriever değil, sokağa terk edilen av köpekleri de çok fazla görülmeye başlandı. O yüzden insanlara şunu söylüyoruz; bakacak yeriniz, evinizde uygun şartlarınız, böyle bir köpeğin sorumluluğunu alabilecek aile bireyleriniz yoksa lütfen bu köpekleri almayın. Kontrolsüz üretilen yerlerden almayın. Bizim gibi rehabilitasyon merkezlerinde inanılmaz derecede çok fazla Golden Retriever cinsi köpek var. Bunların hakikaten bir yuvaya ihtiyaçları var. Bunlar sokakta, doğada yaşayabilecek köpek cinsi değil.”