Ebeveyn olmak, 24 saatlik bir iştir ve gözünüzü sürekli çocuklarınızın üzerinde tutmanız gerekir. Fakat, zor olduğu kadar keyiflidir.

Bu zor görevi gerçekleştirirken hata yaptığınız zamanlar da olacak ve bu gayet doğal. Yapabileceğiniz hataları azaltmak adına size en sık yapılan yanlışlardan bahsedeceğiz.

Çocuğunuzu eğlendirmek için televizyona başvurmak

Çocuğunuzun sessiz olması için televizyonu açmak ya da DVD koymak ne kadar çekici olursa olsun bunu çok sık yapmamaya çalışmalısınız.

Çünkü araştırmalar, çok fazla televizyon izleyen çocukların ileride öğrenme güçlüğü ve dikkat dağınıklığı çektiklerini gösteriyorlar.

Tabletler ve dokunmatik ekranlar hayatımıza girmeye başladığından beri çocukların oyunlara bağımlı olmaya başladıkları da bir diğer gerçek.

Yaratıcılık ve rol yapma oyunları ise çocukların zihinsel gelişimini ve yaratıcılıklarını destekleyerek, ileride kullanabileceklerini yetenekler geliştirmelerine yardımcı olmakta.

Onların mükemmel olduklarını düşünmek

Çocuğunuzun mükemmel olduğunu düşünmeniz son derece doğaldır. Ama bu derin sevginizin onların hatalarını görmemenize neden olmasına izin vermeyin.

Çocuklar çoğunlukla sınırlarını denemek için yanlış davranışlarda bulunurlar. Bir dahaki sefer yaramazlık yaptıklarında bu kötü davranışlarını görmezden gelmeyin. Bu, onların yaptıklarının doğru olduğunu sanmalarına neden olur.

Sınırlar koymamak

Çocuğunuzu doğru yetiştirebilmeniz için sınırlar gerekli ve son derece önemlidirler. Üstelik yetişkin yaşamlarında nasıl insanlar olacaklarını da bu sınırlar belirler.
Çocuklarınıza, ileride sorumluluk sahibi yetişkinler olabilmeleri için, iradeli ve disiplinli olmalarını öğretin.

Bu limitleri koyarken sizin de bu çerçeve içinde davranmanız gerektiğini unutmayın. Yoksa çocuklarınız sizin koyduğunuz kurallara uymak istemeceklerdir.