bebeklerde ağız yaralamaları

ağız kokusunu engellemek için, ağız kokusu


Sabah yataktan kalkar kalkmaz duyduğunuz koku sizi yanıltmasın. Bütün gece kapalı kalan ağzınızın kokması normal. Bu konunun sebebi, sindirim sisteminde biriken gazlar ya da dil sırtındaki bakterilerdir. Ancak gün içinde sizi rahatsız eden ağız koku devam ediyorsa, başka hastalıkların habercisi olabilir.
İstanbul Ortodonti Merkezi Uzmanı Dr Ceylan Alioğlu Uludağ bu sebepleri söyle sıralıyor:

“Kötü Ağız Hijyeni, dişler üzerinde gıda birikimi, diş eti hastalıkları, ağızdaki çürükler koku yapabilir. Diş çekimi sonrasında oluşan yaralar da iyileşirken kokuya yol açabilir. Ancak bununla birlikte ağız kokusunun altında başka sebepler, hastalıklar da olabilir. Mide rahatsızlıkları, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, karaciğer yetmezliği gibi durumlarda hasta ağız kokusundan şikayetçi olabilir”
Diyette susuz kalanın ağzı kokar…

Dnt Uludağ, “Diyet yaparken fazla su içmeyen kişilerde görülen ağız kokusunun sebebi aslında sıvı gıda eksikliğidir. Sıvı gıda eksilince, vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak ortaya çıkar. “ diyerek herkesin günlük su tüketimini 2-2.5 litre arasında belirlemesi gerektiğini hatırlattı.
Diyabette amonyak kokusu…

Bazı hastalıklarda karakteristik bir ağız kokusunun da olabileceğini söyleyen Dr. Uludağ “Mesela diyabette aseton kokusu, böbrek yetmezliğinde balık kokusu, yine metabolizma bozukluklarında zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu olabilir. Ağız kokusu sizi mutlaka bir diş hekimine getirmelidir. Diş hekiminiz sizi gerekli gördüğü durumlarda başka uzmanlıklara da yönlendirebilir” diye konuştu.