40 yaş üstü hamile kadınHer ne kadar doğanın kadınlara bahşettiği doğurganlık, yaş ilerledikçe azalsa da menopoza kadar bir kadının hamile kalma ihtimali vardır. Bu nedenle bebek istenmiyorsa doğum kontrol yöntemlerini uygulamaya devam edilmesi gerekir. 40’lı yaşlardaki kadınlarda hamile kalma ihtimali az olsa da hiç yok anlamına gelmemektedir. Özellikle de bu yaşlarda hamile kalmak anne ve bebeğin sağlığı açısından zararlıdır ve ölümle sonuçlanabilme olasılığı da yüksektir. O yüzden, 40’lı yaşlardan sonra istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için uygulanması gereken doğum kontrol yöntemlerinin iyi bir şekilde bilinmesi ve gerekli tedbirlerin alınması son derece önemlidir.

En sık başvurulan modern doğum kontrol yöntemi, doğum kontrol haplarıdır. Düzenli bir şekilde kurallarına dikkat edilerek kullanıldığı zaman menopoza kadar gebelik oluşmasını önler. Ayrıca doğum kontrol haplarının 40’lı yaşlardaki kadınları kanser, kemik erimesi ve regl olmayı düzenleme gibi birtakım ekstra faydaları da vardır. Hapın kullanılmaya başlandığı ilk aylarda baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yan etkileri görülebilir. Rahim içi araç olan spiraller de 40’lı yaşlardaki kadınların doğum kontrol yönteminde başvurabileceği uygun yöntemler arasındadır. Spiraller bakır içerdiğinden dolayı gebe kalmayı önlemede oldukça etkilidir. 5 yıl boyunca süren korunma sağlaması, başka bir korunma yöntemine gerek kalmaması spirallerin oldukça kolay ve avantajlı yönlerindendir.

40’lı yaşlardaki kadınların doğum kontrol yönteminde diğer başvurabileceği bir yöntem ise rahim içi sistemdir (RİS). Doğum kontrol haplarının gebeliği önleyerek kanamayı azaltma ve spirallerin 5 yıl boyunca koruma sağlaması yöntemi tek bir yöntemde yani; rahim içi sistemde birleştirilmiştir. Bu yöntem daha yeni ortaya çıkmış olup, 5 yıl süreyle koruma sağlayarak hormon salgılayan spiraldir. Salgılanan hormonun etki yeri sadece rahim içerisidir. Bu yöntemle, yumurtalıklar normal fonksiyonuna devam eder ve hormonsal dengesizlik oluşmaz. Böylece hamile kalmaktan da korununmuş olunur. Bakırlı spirallerden farkı kanamayı azaltması ve oluşabilecek enfeksiyonları engellemesidir. 40’lı yaşlarda meydana gelen adet düzensizliklerini de bir düzene koyarak etkili ve güvenirli bir koruma sağlar. Ayrıca bırakıldığında tekrar hamile kalma ihtimali vardır.