Uzmanlara göre dengeli yaşamın sırrı “kendimize doğru sorular sormak ve bu sorulara dürüstçe cevap verebilmekte’’ yatıyor.

Kendinizi sürekli bir şeylerin baskısı altında hissediyor olabilirsiniz. Her gün not aldığınız yapılacaklar listenizin uzunluğu sizi endişelendiriyor olabilir. Uzmanlar, bu kaygı ve endişelerin hayatınızda yapacağınız bir iki ufak değişiklikle kısa sürede değişebileceğini ve yaşamınıza denge geleceğini söylüyor.

Düşünce tarzınızı değiştirin

İngiltere’nin ünlü psikoloji dergisi, Aralık sayısında “Dengeli yaşamanın önemi nedir?’’ ve “Günlük hayatta denge nasıl sağlanır?’’ sorularının cevaplarını verdi.

Baskı altında olduğunuz hissi ve uzun yapılacaklar listesinin baskısından kurtulmak için öncelikle düşünce tarzınızın değişmesi gerektiğini savunan uzmanlar, bu konuda öne çıkan bazı noktaları şöyle sıralıyor:

“Her şeyi hemen bitirmeye çalışmak yerine, sizin için önemli olanların üzerine konsantre olmanız gerekiyor. Yapacaklarınız için yeterli zamanınız olduğuna emin değilseniz dahi her zaman bunlar için yeterli zamanınız olduğunu düşünmek bile zamanla size “her şey yapmak için bol zamanım var” duygusunu yerleştirecektir.

Doğada zaman geçirin

Yoğun iş temposu ve ödemelerin baskısı altında olmak çağın en büyük problemi. Bu problemi aşmak için tamamen sorunun kendisine yönelmek yerine, basitçe yapılacak birkaç şey soruna çözüm bulmanızda faydalı olabilir. “Doğada biraz zaman geçirmek” konuyla hiç alakalı değilmiş gibi görünse bile size çözüm için inanılmaz seçenekler bulmanızda yardımcı olacak.

“Sürekli bir şeylere yetişmek zorunda olduğunuzu mu hissediyorsunuz?”