diş bakımıBir dadı, bir bebek bakıcısı veya çocuk bakımıyla ilgilenen herhangi bir kimse istediğiniz zamanlarda evinize gelir, tam gün veya yarım gün çocuğunuza bakar.

Alıştığı bir ortamda her gün aynı insanın çocuğunuzla teke tek ilgilenmesi; bakıcının çocuğunuza göstereceği ilginin ve kurulan samimi ilişkinin sağlayacağı yararlar; yuvaya veya başka bir kuruma gidip gelirken harcanan zamanın azalması; hergün bir çok çocukla birlikte olmayacağı için onların taşıyabilecekleri mikroplara da maruz kalmayacak böylelikle hastalanma ihtimali de azalacaktır; hasta olduğunda tam iyileşmeden yuvaya geri dönmek yerine evde yatıp dinlenme olanağı çocuğunuz açısından; çocuğunuzu sabahları bırakıp akşamları gidip alma derdiniz olmayacaktır veya çocuğunuz hastalandığında işten izin almak zorunda kalmayacaksınızdır; evde bulunduğunuz süre içinde çocuğunuzla daha fazla vakit geçireceksiniz ve büyük olasılıkla ev işleri açısından biraz nefes almak da sizin için önemli avantajlardan sadece birkaçıdır.

Eğer bakıcı umursamaz bir kişiyse çocuğunuz bire bir bakımda sevecen öğretmenlerin olduğu bir yuvaya kıyasla daha az ilgiyle karşılaşabilir. Evde çocuk bakımı sırasında grup etkinlikleri olmadığı için çocuğunuzun sosyalleşmesini de enegellemiş olursunuz. Bu durumu evde oyun grubu veya oyun randevusu ayarlamanız halinde değiştirebilirsiniz.

Eğer maddi imkanlarınız veya seçenekler nedeniyle bakıcınız profesyonel değilse yaptığı işin kalitesi de düşük olabilir. Bakıcınız aniden iş bırakırsa çocuğunuzda hüsran ve karışıklık duyguları meydana gelebilir.