doğum sonrası cinsellikÇocuk yapma kararı ile birlikte meydana gelecek değişikler, çiftin birbirleriyle uyumlarını tehdit edecektir. Hayatların gebelik ve doğumla meydana gelen değişiklikler pek güzellikle birlikte pek çok zorluk, değişim, tehdit ve stresler getirecektir. Bu kaçınılmaz bir süreçtir ve çok doğaldır. Burada önemli olan çiftin bu yeni stres faktörleriyle etkin bir şekilde başa çıkıp çıkamayacağıdır. Sağlıklı bir ilişkide çift, bu stres faktörleriyle etkin bir şekilde başa çıkma yollarını kendileri bulur, çözüm yolları üretebilir ve deneye yanıla bunları en uygun hale gelecek şekilde geliştirir.

Unutmayın önemli olan değişimlerle, streslerle, tehditler, kısacası sorunlarla karşılaşmak değil, onlarla nasıl başa çıkacağını bulmaktır. Çiftler birbirlerine yaklaşırken, iki tarafın da hayatlarında değişimler meydana geldiğini ve iki tarafında bu değişimlerle nasıl başa çıkacaklarını bulmaya çalıştıklarını hatırlamalıdırlar. Sağlıklı kişilerin daha az problemleri yoktur, sadece daha fazla başa çıkma repertuarları vardır.

Sizi Nelerin Beklediğini Önceden Bilin

Sizi bekleyen yeni değişimlerle ilgili önceden bilgi edinmek, sizi nelerin beklediğini ve nasıl çözümler üretebileceğinizi önceden kestirebilmek için yararlıdır. Bunun için anne-babalar için yazılmış bazı kitaplardan, sizin yaşlarınızda olup sizden önce çocukları olmuş çiftlerin deneyimlerinden, aile doktorunuzdan, bu konuda uzmanlaşmış çocuk gelişim uzmanı ve gelişim psikologlarından vs. bilgi alabilirsiniz. Bilgi alırken dikkat etmeniz gereken en önemi şey, bilginin kaynağının güvenilirliği ve pek çok kaynaktan bilgi almaktır. Aynı zamanda elde edilen bilgiler eşler arasında paylaşılmalıdır.