Vücut şekliniz hangisi?

Öncelikle yapmanız gereken vücut tipinizi belirlemektir. Vücut şeklinizin farkında olmak, hangi egzersizleri yapmanız gerektiğini, hangi bölgenize odaklanmanız gerektiğini belirlemenizi sağlar.

Hedef egzersizleri seçin

Eğer alt bölgenizden kilo vermek istiyorsanız o bölgeye odaklanan egzersizler yapmanız gerekir. Her vücut bölgesini farklı egzersizler çalıştırır.

Mezomorflar (atletik yapılılar) için

Mezomorflar, kilo verirken kas da yapabilen kişilerdirler. Bu tip vücuda sahip olanlar kolaylıkla kilo verebilirler ama aynı hızla da geri alabilirler. Bu nedenle egzersizlerini düzenli yapmaları önemlidir. Kardiyo ve güç çalışmalarını beraber barındıran bir spor yapmalıdırlar. Beslenme şekilleri de günde 6 defa küçük porsiyonlarda, protein ağırlıklı olmalıdır.

Ektomorflar (zayıf ve uzunlar) için

Eğer ektomorf vücut yapısına sahipseniz zayıf, uzun boylusunuzdur ve çok hızlı bir metabolizmanız vardır.

Ektomorflar, spor yaparken kas yakmamaya dikkat etmelidirler. Sağlıklı ve dengeli beslenmeli, haftada 4 gün güç odaklı, 2 gün kardiyo odaklı egzersiz yapmalıdırlar.

Endomorflar (yuvarlak hatlılar) için

Eğer endomorfsanız kalçalarınızdan ve belinizden kolayca kilo alırsınız ve kilo vermek sizin için oldukça zordur. Ama umudunuzu yitirmeyin, günde 6 küçük öğün yiyerek ve haftada 6 gün, 1 saat boyunca kardiyo yaparak istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmeye odaklanın

Vücut şekliniz yukarıdakilerden hangisi olursa olsun sağlıklı ve dengeli beslenmeniz çok önemlidir.

Öğünlerinizde meyve, sebze ve tam tahıllara yer verin.

Uykunuzu alın