Vücudunuzu alkalize etmek neden önemli biliyor musunuz? Çünkü vücudunuzun pH dengesinin doğru oranda olması, vücudunuzun asidik olmamasını sağlar. Vücudunuzun fazla asidik olması ise kilo alımı, metabolizma problemleri, sindirim problemleri, reflü gibi sağlık sorunların neden olur.

Peki, vücudumuzu nasıl alkalize edeceğiz? Okumaya devam edin!

Su

Vücudunuzu alkalize etmenin en iyi yolu bol bol su içmektir. Özellikle sabah uyanınca büyük bir bardak limonlu su içmek (1 bütün limonun suyu) son derece önemlidir. Bu, kulağa asidik gelse de vücudunuzun metabolizme etme şekli sayesinde limon, sandığınızın tam tersini yapar ve pH’ınızın yükselmesini sağlar. Gün içinde de bol bol su içmeye özen gösterin.

Yeşil salata

Öğle yemeğinde büyük bir kase yeşil salata yiyin. Yeşilliklerin içindeki kalsiyum alkali bir mineraldır. Öğle yemeğinizin pozitif etkilerini arttırmak içinse salatanıza limon ve zeytinyağı ekleyin.

Doğal atıştırmalıklar

Gün içinde sağlıklı atıştırmalıklar tüketin. Mesela çiğ, tuzsuz badem vücudunuzu alkalize eder.

Egzersiz

Sağlıklı olmanın temel adımlarında biri egzersiz yapmaktır. Günlük beslenme düzeniniz ne kadar sağlıklı olursa olsun, egzersiz yapmadan olmaz. Üstelik tempolu bir yürüyüş bile vücudunuzun alkali seviyesini arttırır.

Kırmızı eti azaltın

Et, en asidik gıdalardan biridir. Sindirildiğinde bile geride asidik bir tortu bırakır. Fakat size vejetaryen olmanızı söylemek istemiyoruz. Haftada en az 1 günü et yemeden geçirmeniz yeterli olacaktır.

Gazlı içecekler, şerbetler ve şeker