Somonun içeriğinde küçük biyoaktif protein moleküllerinin bulunması, eklem kıkırdaklarının korunmasını sağlar, insülin etkinliğini destekler ve sindirim sisteminde, iltihaplanmanın önüne geçerek, sistemin sağlıklı kalmasını sağlar.

Yangı

Somonun içinde bulunan omega 3, vücut tarafından 3 tip bileşene ayrıştırılarak kronik yangının oluşumunu önler. Eklemler için de yangı önleyici özelliğe sahip olan somon, bol miktarda D vitamini ve selenyum içerir.

Bilişsel fonksiyon

Somon tüketiminin depresyona karşı koruyucu etkisi olduğu ve beyine fayda sağladığı bilinmektedir. Hatta bazı araştırmalar, IQ ve omega 3 açısından zengin beslenmenin birbiriyle alakalı olduğunu göstermektedir. Somonun içindeki D vitamini, bilişsel fonksiyonları destekleyici özelliğe sahiptir.

Kanser önleyici

D vitamininin bazı kanser tiplerine yakalanma ihtimalini düşürdüğü bilinmektedir. Meme, prostat ve kolorektal kanser bunlardan bazılarıdır. Somonun içeriğindeki D vitamini ve selenyum da bu kanser tiplerine karşı koruyucu özelliğe sahiptirler.

Ayrıca, omega 3’ün kan hücreleri ve lenflere olan pozitif etkisi lösemi, multipl myelom ve hodgkin dışı lenfoma gibi kanserlere karşı da vücudun korunmasını sağlıyor.

Göz sağlığı

Balık yağının görüşü iyileştirdiği herkes tarafından bilinmektedir. Ayrıca, yaşla birlikte ortaya çıkan sarı nokta hastalığını önleyici etkisi de bulunmaktadır. Balığın içindeki omega 3, kronik göz kuruması ve sarı nokta hastalığını önler. Haftada 2 öğün somon yemek, bu hastalıklara yakalanma riskinizi düşürmektedir.

Kalp damar sağlığı

Somon tüketimi pek çok kalp damar hastalığına yakalanma riskinizi düşürmektedir. Mesela, kalp krizi, felç, ritim bozukluğu ve yüksek tansiyon gibi. Somonun içinde yüksek miktarda bulunan antioksidan selenyum özellikle kalp damar koruyucu özelliği açısından önemlidir.