Böbrek sağlığı için çok yararlıdır

Diüretik (idrar söktürücü) olan salatalık içinde bol miktarda su barındırır. Bu da vücudunuzun, idrar yoluyla, toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Bu durum da böbreklerinizin sağlıklı olmalarını sağlar ve böbrek taşlarına karşı böbreklerinizi korur.

Kansere karşı korur

Salatalığın en önemli sağlık faydalarından biri kanseri önlemesi ve sizi kansere karşı korumasıdır. Araştırmalar, salatalığın, prostat, yumurtalık, meme, akciğer ve rahim kanserlerine karşı koruyucu özelliği olduğunu kanıtlamıştır.

Kilo vermenizi sağlar

Salatalıkta %95 oranında su bulunur ve yine içinde bulunan lif oranı sayesinde de kendinizi uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca sindirimi kolaylaştırır ve toksin atmanıza yardımcı olur. Bunların dışında salatalığın içerisindeki B vitamini de kilo vermenize yardımcı olur.

Kemik ve eklem sağlığı

Salatalığın içeriği, kolajen üretimini destekleyerek, kemik ve eklem sağlığını korur.

Kozmetik ve cilt bakımında kullanılır

Pek çoğumuz, gözüne salatalık dilimleri koyan kadın resimlerini görmüşüzdür. Bunun bir sebebi tabii ki var. Salatalığın en önemli faydalarından biri antienflamatuar özelliğe sahip olmasıdır ve bu, gözlerdeki şişkinliği almasını sağlar. Ayrıca salatalığın kabuklarını, aloe verayı kullandığınız gibi kullanabilir, yanmış ya da irite olmuş cildinizi sakinleştirmek için salatalık kabuğundan faydalanabilirsiniz.

Akşamdan kalma olmanızı önler

İçeriğindeki su, elektrolitler, şeker ve B vitamini, alkol sebebiyle vücudunuzdan eksilenlerin geri koymanıza yardımcı olduğu gibi, vücudunuzun susuzluğunu da alır. Bu sayede akşamdan kalma halde olmazsınız. Alkolü fazla aldığınız gecelerde, yatmadan önce birkaç dilim salatalık yerseniz sabaha iyi kalkma şansınızı arttırırsınız.