Evde yemek pişirin

Böylece sağlıklı beslenmek sandığınız kadar masraflı olmaz.

Haftasonları alışveriş yapın

Buzdolabınız doluyken kendinize bir şeyler pişirmek için daha hevesli olursunuz. Önceden market alışverişinizi yaparak, dışarıdan yemek söyleme tehlikesinden kurtulun.

Mevsimsel alışveriş yapın

Sağlıklı beslenmek için sebze yemeye başlamanız gerekir ve yediğiniz sebzelerin lezzetli olmaları motivasyonunuzu yüksek tutacaktır. Bu nedenle sebze ve meyve seçerken mevsimi olanları tercih edin.

Pazardan alışveriş yapın

Böylece hem daha lezzetli ve taze ürünler alırsınız, hem de daha ekonomik fiyatlara alırsınız.

Yeşil yapraklara odaklanın

Ispanak, lahana ve pazı gibi yapraklı sebzeler hem çok besleyici, hem de ucuzdurlar.

Daha az et yiyin

Bu para biriktirmenin en kolay yoludur. Et, her zaman en pahalı yiyecektir ve bunu haftada 1 ya da 2 defa yemek hem daha sağlıklı, hem de daha ekonomik olacaktır.

Konserve balık tercih edin

Balık, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır fakat zaman zaman pahalı olabilir. Böyle durumlarda konserve ton, sardalya gibi balıklara yönelin. Hem ekonomik hem de D vitamini, protein ve omega 3 açısından zengin gıdalar tüketmiş olursunuz.

Uzun vadeli düşünün

Beslenmenizi sağlıklı tutmak için sizi en çok motive edecek şey geleceği düşünmek. Yağlı ve kolay elimize geçen gıdaları tüketmek elbette kolay ve keyif vericidir ama biz daha uzun bir zaman yaşayacak canlılarız. Kötü beslenme yaşlılığınızda size kalp hastalığı, felç, kanser, diyabet ya da ağrılı bir hayat olarak geri dönebilir.