Sağlıklı yaşamaya çalışırken daha iyi bir alternatif olduklarını sandığınız için sağlıksız gıdalara yönelebilirsiniz. Bu gıdalar, diğer yediklerinizden daha iyi oldukları için sağlıklı olmak durumunda değildirler.

İşte yanlış tanıdığınız besinler.

Salata

Her salata sağlıklı değildir. Bazı salatalar kalori açısından çok zengin olabilirler. İçeriklerindeki peynir, mayonez, avokado, kruton ve yumurta sağlıklı bir salatayı bir anda kalori bombası haline getirebilirler.

Ekmek

Tam tahıllı ya da esmer ekmekler sağlıklı gibi dursalar da etiketlerini iyi okumak gerekir. Pek çok ekmek çeşidi arıtılmış un ve biraz tam tahıl ile yapılır. Eğer sağlıklı bir ekmek yediğinizden emin olmak istiyorsanız tam tahıllı ve tam buğdaylı içeriğe sahip ekmekler tüketmelisiniz.

Diyet içecekler

Normalde içtiğiniz gazlı içecekten light olanına mı geçtiniz? Light ya da normal, hiçbir gazlı içecek sağlığınız için iyi değildir.

Kuruyemiş

Belirli bir oranda yendikleri zaman kuruyemişler zararlı değillerdir. Fakat bol miktarda yağ içerirler bu nedenle fazla yememeye dikkat etmelisiniz.

Kahvaltılık gevrek

Güne kahvaltılık gevrek ile başlamak pratik olsa da sağlıklı değildir. Kahvaltılık gevrekler şeker açısından zengindirler ve sağlıklı diye satılanlarda bile şeker vardır.

Düşük yağ

Her düşük yağlı etiketine sahip yiyecek sağlıklı değildir. Yağı almak lezzeti almak demektir ve bazı şirketler lezzeti kaçmasın diye besinlere tatlandırıcı eklerler. Bu durumda, besinin yağı alınmasına rağmen tüketeceğiniz şey zararlı olacaktır.