Beslenme düzeninin tamamen değiştiği Ramazan ayında iftar ve sahur mönülerini tok tutan besinlerle hazırlayarak daha sağlıklı ve kolay oruç tutmak mümkün.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Emel Unutmaz Duman sağlıklı bir Ramazan geçirmek için tavsiyeler verdi.

Tüm besin gruplarını içeren ve porsiyon açısından bilinçli bir iftar sofrası yapın. “Tüm gün aç kaldım” düşüncesi ile iftarda yanlış besinleri tercih etmeyin. Besin alımının azalması ile birlikte bazal metabolizma düştüğünden vücut diğer günlere nazaran daha yavaş çalışır ve bununla birlikte kilo artışı söz konusu olur.

Orucu bir bardak su ile açın. Daha sonra doyurucu ve sindirimi kolay çorbaya geçin. Arada sadece salata tüketin ve en azından 10 – 20 dakika geçirmeye çalışın. Devamında ana yemeği tüketin ve karbonhidratlı gruptan seçim yapın. Yani pide yenilecek ise makarna ya da pilavı sınırlayın veya hiç yemeyin.

Yağlı gıdalar mide boşalmasını geciktirerek, daha uzun süre tokluk sağlar. Ama bu yağın hangi kaynaktan geldiği önemlidir. Bu sebeple yağı zeytinyağı, ceviz, fındık ve badem gibi kaynaklardan sağlamak önemlidir.

Etli yemeklerde ise yağ miktarını mümkün olduğunca kısıtlayın.

Karbonhidrat oranı yüksek olan havuç, şalgam, bezelye, pırasa, bakla ve enginar gibi sebzelerin tüketim miktarına dikkat edin. Bu sebzelerden ortalama 4 yemek kaşığı kadar tüketin.

Yemeklerinizi kızartma yerine fırın, haşlama veya ızgara yöntemleri ile pişirin.