chia tohumu sabah aç karnına içilirmi


Sağlıklı kalmanın en önemli faktörlerinden birinin su içmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Su, vücut ve ruh sağlığımızın anahtarıdır. Susuz kaldığımızda organlarımız yeterli çalışmaz, kendimizi zayıf ve uyuşuk hissederiz. Oysa vücudumuzun düzgün ve verimli çalışması için yapabileceğimiz şeyler vardır. Bunlardan en kolay olanı da sabah uyandığımızda su içmektir.

Sabah uyanır uyanmaz su içmenin ağrıdan astıma, hazımsızlıktan kansere kadar çok sayıda hastalığa karşı -şaşırtıcı derecede- tedavi edici etkileri bulunmaktadır. Bu olağanüstü su terapisinin kaynağı ayurvedik tıptan gelmektedir. Hintli bilgelerin Sanskritçede Usha Paana Chikitsa olarak adlandırdıkları bu terapi dilimize Sabahçı Su Tedavisi olarak çevrilebilir. Sabahları aç karnına su içmenin vücudun iç sistemini arındırdığı uzun zamandır bilinmektedir. Bu tedavinin en önemli faydası aldığımız besinlerin daha fazla emilmesiyle vücudun güçlenmesi ve kolonun temizlenmesidir.

1931 yılında İran’da doğan Dr. Fereydoon Batmanghelidj yetmişli yıllarda bu eski bilgiyi yeniden keşfetmiş ve araştırmalarında su terapisinin doğal olarak yüksek tansiyon, diyabet, migren, artrit, astım, bağışıklık sistemi gibi hastalıkları iyileştirmek için kullanılabileceğini belirtmiştir.

Dr. Batmanghelidj 1979 devrimi sonrasında -Evin Cezaevi’nde- 2.5 yıldan fazla siyasi tutuklu kalmıştır. Cezaevindeyken suyun iyileştirici gücünü -stres kaynaklı- peptik ülser hastası 3000 mahkûmun tedavisinde kullanmıştır. Bulgu raporları Haziran 1983’te Journal of Clinical Gastroenterology dergisinde başyazı olarak yayınlanmıştır. The New York Times Science Watch da 21 Haziran 1983’te bu keşfi raporlamıştır.