Pek çoğumuz, en büyük öğünümüzü akşamları, vücudumuzun ona en az ihtiyaç duyduğu zamanda, yiyoruz. Bu da, kilo alımına neden oluyor. Kilo almamak ve yine de dilediklerinizi yiyebilmek için, porsiyon kontrolü yapmanız önemli. İşte işinizi kolaylaştıracak ipuçları.

Yemek yerken başka işler de yapmayın

Yemek yerken tek yapacağınız şey karşınızdaki arkadaşınız/aile üyeniz/sevgilinizle ilgilenmek olmalıdır.

Bilgisayar, iş, araba kullanmak, televizyon izlemek gibi şeyler farkında olmadan fazla yemenize neden olurlar. Yemek yerken sadece yediğinize odaklanın.

Daha küçük porsiyonlar servis edin

Bu, yapması en zor şeylerden biri ama size çok yardımcı olur. Bizler açken, tabağımızı doldurmak eğilimindeyizdir, önce gözümüz sonra karnımız doysun isteriz ama bunu yapmak, kilo almamıza neden olur.

Bir dahaki sefere kendinize normalde koyacağınız ölçüden daha az bir porsiyon hazırlayın ve onu bitirdikten sonra doyup doymadığınıza karar verin.

Ölçün

Porsiyon kontrolünde yapabileceğiniz bir diğer şey, yiyeceklerinizi ölçmektir. Birkaç hafta bunu yaparsanız sonra doğru orana gözünüz alışır. Pirinç, makarna gibi tahıllar için fincan, tereyağı, zeytinyağı gibi yağlar için kaşık kullanın.

Daha küçük tabak kullanın

Zihninizi daha çok yediğinize inandırmanızın en güzel yolu tabağınızı daha küçük seçmektir.

Mutlaka tabağınızı bitirmenize gerek yok

Büyüklerimiz bize ne öğretmiş olursa olsunlar, mutlaka tabağınızdakileri bitirmek zorunda değilsiniz! Çünkü bu, doymuş olduğunuz halde daha çok yemenizden başka bir işe yaramayacaktır. Doyduğunuzda tabağınızdakileri bırakın.