muz portakalUygun porsiyon ölçüsünü ayarlarken yiyeceğin miktarı yaşınıza, cinsiyetinize, hareketliliğinize ve vücut kitle endeksinize (BMI) göre olmalıdır. Amerika Tarım Bakanlığı besin piramidini her besin grubu için ayrı tavsiye edilen porsiyonları belirten “the dinner plate” yani yemek tabağı dedikleri yeni bir sembolle değiştirdi. Adından da anlaşılacağı gibi tabak şeklindeki bu simge 4 bölüme ayrılmış ve her bölümde vücudumuz için gerekli olan 4 besin grubu gösterilmiş: meyve, sebze, tahıl ve protein. Süt ürünleri grubu tabağın dış tarafına bardak şeklinde konumlanmış olsa da dengeli beslenme programının sınırları içerisinde yer alıyor.

Doğru bir porsiyon ölçüsünün nasıl göründüğünü bilmek de çok önemlidir. İşte doğru miktarlarda yiyebilmeniz için nasıl göründüğünü canlandırmanıza yardımcı olacak ipuçları,

Besin Grubu: Süt Ürünlerini (Süt, Yoğurt ve Peynir) günde 3 bardak tüketin
1 bardak süt: küçük karton (yaklaşık 226 gram)
45 gram peynir
½ bardak dondurma
Püf noktası: Yağsız veya az yağlı ( yüzde 1) süt, yoğurt veya peynir tüketin. Az yağlı ve yağsız süt ürünleri tam yağlı süt ürünleriyle aynı miktarda kalsiyum, protein ve D vitamini içerir ama daha az yağ, doymuş yağ ve kalori içerir.
Besin Grubu: Sebzeyi günde 2-3 bardak boyutunda tüketin.

1 orta boy patates: Bilgisayar faresi boyutlarında (yaklaşık 156 gram)
1 ölçü havuç: Yaklaşık 12 bebek havuç
1 bardak brokoli veya herhangi yeşil sebze: Hokey topu büyüklüğünde
Besin Grubu: Meyveyi günde 1.5 – 2 bardak boyutunda tüketin.