Peynir alırken nelere dikkat etmeliyiz? Pazardan alınan ve açıkta satılan peynirler tehlikeli mi? Dr. Mehmet Demirci’den önemli uyarılar…

Günümüzde beyaz peynirlerin birçoğunun çiğ sütten üretildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Demirci, çiğ sütten üretimi yapılan peynirlerde 4 aylık olgunlaşma zamanı beklenmemiş ise brusella ve tüberküloz gibi hastalıklara sebep olabilecek patojenik organizmaların peynir aracılığıyla insana geçebileceğini belirtti.

Çiğ sütten üretilen peynirlere dikkat!

Peynir tüketiminde ve alırken olgunlaşmış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Demirci, şöyle konuştu:

“Beyaz peynir dediğimiz Edirne peyniri, salamura peyniri tüketimimizde çok fazla yer tutuyor ve bunun çiğ sütten işlenme durumu da söz konusu. Gün içerisinde olgunlaştırılmış beyaz peynirlerin çok büyük bir çoğunluğunun çiğ sütten işlendiğini biliyoruz. Bu sebepten ötürü burada bu tür peynirleri alırken marketlerde olsun pazardan olsun çok fazla dikkat etmemiz lazım geliyor. Eskiden 90 gündü şimdi 4 ay zaman ile olgunlaştırılmış olması gerekli. Çiğ sütten kaynaklanan, çiğ sütten bulaşmış olan bazı hastalık yapıcı mikro organizmalar, patojenik organizmaların insana da bu vesileyle bir şekilde peynirden de geçme olasılığı var. Bunların başında da brusella, tüberküloz geliyor. Bunlar mühim hastalıklar ve tedavisi de özellikle brusellanın çok fazla zor. Yani taze olgunlaşmamış peyniri tüketmemek gerek. Yani bu peynirler üretiminden akabinde 4 ay bekletilmelidir. Bu bekleme sırasında varsa sıhhat açısından riskli olan bakteriler elemine edilmekte sıhhat açısından risk ortadan kalkmaktadır.”