Hepimizin bildiği gibi kahvaltı günün en önemli öğünü. Gece boyunca yavaşlayan metabolizmamızın ve düşen kan şekerimizin sabah kalktığımızda günlük ritmini yakalayabilmesi için yüksek miktarda enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle beslenme uzmanları kahvaltının önemini sıkça vurguluyor ve kalktıktan en geç 2 saat içerisinde sağlam bir kahvaltı yaparak güne zinde başlamamız konusunda bizleri uyarıyorlar.

Neden en önemli öğünümüz kahvaltı?

Sağlık Bakanlığı’nın bir araştırmasına göre Türkiye’de çocukların üçte biri kahvaltıyı atlıyor. Biz yetişkinlerde de durum çok iyi değil. Kahvaltı yapanlar da her zaman istenilen kalitede bir kahvaltı tüketmiyor. Kahvaltı çoğu zaman simit, poğaça ya da tostla geçiştirilebiliyor.
Halbuki akşam son yemeğimizden sonra ortalama 12-16 saatlik bir açlık yaşıyoruz. Bu süre boyunca nasıl olsa uyuyoruz, enerji sarfetmiyoruz diye düşünsek de kalbimiz atmaya devam ediyor, böbreklerimiz çalışıyor, bütün organlarımız faaliyet halinde ve biz sandığımızdan çok daha fazla enerji harcıyoruz. Sabah uyandığımızda da midemiz gibi bütün enerji depolarımız da boşalmış oluyor. Bu depoları mutlaka her gün doldurmak gerekir.

Kahvaltının sıklığı kadar kalitesi de önemli

Her gün yapılan besleyici bir kahvaltı obezite riskni azaltıyor ve kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Her gün kahvaltı yapmak doygunluğumuzu artıyor, böylece gün içerisinde abur cuburlardan uzak kalmak da kolaylaşıyor.
Kahvaltı, ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri karşılamamıza yardımcı oluyor. Kahvaltıyı atladığımızda ise beslenmemizin çok önemli bir bölümü eksik kalmış oluyor.