Portakal

Portakal kokusunun endişeyi ortadan kaldırdığı ve portakal suyu içmenin de panik atakları durdurduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Portakalın kişiyi rahatlatmasının bilimsel nedeni ise, içerisinde bulunan B6 ve C vitaminlerinin stres hormonlarının salgılanmalarını önlemesi ve depresyonu azaltıyor olmalarıdır.

Patlamış mısır

Amino asitlerden biri olan triptofan açısından zengin olan patlamış mısır, vücudunuzun serotonin salgılamasını ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Hatta patlamış mısırın kokusu bile kişinin kendini daha iyi hissettirir.

Hindistan cevizi

Hindistan cevizinin kokusunun bile kişinin stresini azalttığı, endişe hissini aldığı ve tansiyonunu düşürdüğü kanıtlanmıştır. Mutluluğunuz için hindistan cevizini yiyebilir ya da patlamış mısırınızı patlatmak için hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz.

Kaju

Kajunun, moralinizi Prozac’tan daha iyi bir şekilde düzelttiği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Üstelik kajunun antidepresanlardaki gibi kötü yan etkileri de yoktur. Kajunun bu pozitif etkisini sağlayan şey ise, içeriğindeki tritofandır. Hem sağlıklı hem mutlu olmak için kavrulmamış ve tuzlanmamış, çiğ kajuyu tercih edin.

Kabak çekirdeği

Pek çoğumuzun severek yediği kabak çekideği, aynı zamanda içerdiği tritofan sayesinde moralinizi yükseltir. Bu sayede stresten arınır ve depresyon hissinden uzaklaşırsınız. Günde ½ bardak kabak çekirdeği tüketerek sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz.

Bitter çikolata

Bitter çikolatanın içindeki bileşenler moralinizin yükselmesini sağlarlar. Ayrıca, stres hormonu olan kortisolün de azalmasını sağlayarak stres seviyenizi düşürürler. İçeriğinde en az %70 oranında kakao bulunan bitter çikolatanın endişeyi azaltığı bilinmektedir.