karadenizli çocuk

6 aylık bebeğe tarçın karanfil verilir mi


Ramazan ayını yarıladık. Bu arada vücudumuz ve enerjimizde de bir takım değişiklikler oluşmuş olabilir. Normalde günde 3 öğün almaya ve çalışma sistemini ve enerji ihtiyacını buna göre ayarlamaya alışmış vücudumuzun metabolik dengesi için ek ipuçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Uzmanlarından Beslenme ve Diyet Uzmanı M. İpek Konuralp, vücudumuzu uzun süren açlığa adapte etmek ve metabolizma hızını düşürmemek için karanfilli tarçın çayını öneriyor.

insan metabolizması, alışık olduğu beslenme ve hareket düzenini kaybettiğinde yavaşlamaya başlıyor. Normalde kişi gün içinde kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği olmak üzere 3 öğün besleniyorsa vücut bu düzene alışıyor. Bu şekilde beslenmeye alışık olan vücut, Ramazan’da bir anda 17 saat aç kalmaya başlıyor. Dolayısıyla kendini korumaya almak için metabolizma hızı yavaşlıyor. Metabolizma hızının azalması da beraberinde kilo artışını getiriyor.
Diyetisyen Konuralp, vücudu 17 saatlik açlık süresine adapte etmek ve metabolizmayı hızlandırmak için şu tavsiyelerde bulunuyor.

İftar ve sahur arasındaki saat dilimine yayarak yaklaşık 3 litre için. Su içmek metabolizmanızı uyaracak ve hızlandıracaktır.
İçme suyunuza limon sıkın. Limonlu su gün içinde tok hissetmenizi sağlayacaktır.
Tuz tüketimini sınırlandırın. Özellikle sahurda, zeytin, turşu gibi tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Sahurda zeytin yerine ceviz, badem veya fındık tercih edin.
Sahurda şerbetli tatlılar veya şekerli yiyecekler tüketmek yerine meyve veya doğal meyve reçellerini, marmelatlarını tercih edin.