Yaşımız ilerledikçe yavaşlayan metabolizma nedeniyle kilo sorunları baş göstermeye başlar. Hızlı bir metabolizma daha fazla kalori yakımıyla doğru orantılı olduğu için hem sağlığımız hem de kilo problemlerimiz için metabolizmamızı hızlandırmamız gerekir. Peki, metabolizmamızı hızlandırmak için neler yapmalıyız?

Hepimizin bildiği gibi ara öğünler sağlıklı beslenme ve kilo kontrol programları içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Ancak ara öğünlerle atıştırmalıkları birbirine karıştırmak gerekir. Ara öğünler aynı zamanda gereksiz atıştırmalarımızın önüne geçmemize yardımcı olur.

Gerçekten ara öğün yapmak sağlıklı beslenme için gerekli mi?

Metabolizmayı canlı tutmak, vücutta yağ depolanmasını azaltmak ve en önemlisi ana öğünlerde çok fazla yemenin önüne geçmek için ara öğünlerin faydası tartışılmaz.Tabii ki yaşam tarzına göre ara öğün sayısı değişiklik gösterebilir. Genel olarak 2-3 ara öğün gün içerisinde aldığımız kaloriyi dengeli dağıtmak, kan şekerimizi dengede tutmak için en ideal olanıdır.
Kadınların günlük 1800 kcal kadar aldığını düşünürsek, bu kaloriyi 3 parça halinde almaktansa 5-6 parça halinde vücuda almak sindirim sistemini yormamak için de yardımcı olur.

Kilo kontrolünde ara öğünlerin önemi nedir?

Her tükettiğimiz besin için tüm sindirim sistemimiz çalışıyor ve yediğimizin yanma enerjisiyle birlikte kilo vermek kolaylaşıyor. Burada temel amaç, kan şekerini dengede tutarak çabuk acıkmayı ve bir sonraki öğünde çok fazla yemeyi engellemek ve böylece metabolizma hızını artırmaktır. Metabolizma hızının artmasına bağlı olarak da kilo kaybı hızlanacaktır. Tabii ara öğünlerde ne tür besinler tüketildiği çok önemli.