Yapılan araştırmalar sonucunda, keten tohumunun, kalp hastalıklarına, kansere, felçe ve diyabete yakalanma riskini düşürdüğü görülmüştür.

İlk M.Ö. 3000 yıllarında keşfedilen bu tohum, günümüzde pek çok krakerin, müslinin içinde bulunmaktadır. Üstelik her geçen gün, daha çok keten tohumlu gıda piyasaya sürülmektedir.

Yapılan araştırmalar, keten tohumu ile yemlenen tavukların yumurtalarının çok daha fazla omega 3 yağ asidine sahip olduğunu da göstermiştir.

Pek çok sağlıklı bileşene sahip olan keten tohumunun en önemli 3 bileşeni şunlardır;

Omega 3 yağ asitleri: Kalp sağlığını destekleyen iyi yağlardır. Her 1 yemek kaşığı ketentohumunda 1.8 gram omega 3 bulunur.

Lignan: Hem bitki östrojeni hem de antioksidan özelliklerine sahiptir. Keteh tohumu, diğer bitkisel gıdalardan 75 ila 800 kat daha fazla lignan içermektedir.

Lif: Ketentohumunun içinde hem çözünen hem de çözünmeyen tip lif vardır.

Ketentohumunun sağlığa faydaları

Kanser

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, keten tohumunun meme kanseri, prostat kanseri ve kolon kanserini önleyici özellikleri olabileceğini göstermektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, keten tohumunun içinde bulunan omega 3’ün tümör büyümesini yavaşlattığı gözlenmiştir.

Keten tohumunda bulunan lignanlar kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptirler. Bazı araştırmalar, gelişim çağında lignan tüketimi gerçekleştiren kişilerin meme kanserine yakalanma risklerinin azaldığını ve meme kanseri hastalarında kurtulma oranını arttırdığını iddia etmektedir.

Lignanlar, hormon metabolizmasına etki eden enzimleri bloke ederek ve tümör hücrelerinin büyüyüp yayılmalarını engelleyerek sizi kansere karşı korurlar.