doğum sonrası ilk yılda diyetGünümüzde her besin grubu için ilgi çekmek amacıyla diyetler üretilmektedir. Protein ağırlıklı karatay, dukan diyetlerinden sonra karbonhidrat diyeti de gündemi meşgul etmektedir. İşin uzmanı diyetisyenler diyette sadece bir besin grubunun ağırlıklı olmasını tavsiye etmemektedir. Diğer diyetlerde olduğu gibi bu diyette de bir çok yanlış bulunmaktadır. Bu diyetin en büyük handikapı uzun süre uygulanmasının zorluğu ve kolestrol, trigliserid yüksekliği gibi dertlere yol açabilme olasılığıdır.

Proteine ağırlık verilen diyetlerin Atkins’in kalp hastalığından öldüğü yönünde haberler olduğu, daha sonra eşinin bu haberleri yalanladığı bilinmektedir. Bu nedenle herkesin moda diyetlere yaklaşımı daha temkinli olmalıdır. Herhangi bir diyete başlamadan önce doktora gidilmeli ve herhangi hormonal bir bozukluğun olup olmadığı test edilmelidir. Sadece beslenme düzenini değiştirmekle genetik ya da hormonal kökenli şişmanlıkların önüne geçilemez.

Karbonhidrat diyetinde ; fazla kilolarımızı vermek veya kilomuzu muhafaza etmek, sadece aldığımız besinlerdeki karbonhidrat miktarını ayarlamakla mümkün olmaktadır. Yiyeceklerdeki kalori değerinin bu diyetle hiçbir ilgisi yoktur. Metabolizma ihtiyacı olan kaloriyi alır ve yakar. Ancak ihtiyaçtan fazla karbonhidrat lüzumsuz bir yağ tabakası halinde vücudumuzda kalır ve şişmanlamamıza sebep olur. Örneğin bir parça et bol kalori ihtiva ettiği halde, karbonhidrat değeri bakımından sıfırdır. Yani istenilen miktarda yenilebilir. Buna karşılık, bir elma çok az kalori ihtiva etmesine rağmen karbonhidrat bakımından çok zengindir. Bu nedenle dikkatle yenmesi gereken bir besindir. Bu bakış açısı makul miktarlar için doğru olsa da protein tüketiminin vereceği zararları düşünürsek karbonhidrat miktarı düşük olsa da miktar sınırlanmalıdır.Bu diyet yöntemini çok dikkatle okuyup hassasiyetle tatbik ettiğiniz takdirde kısa bir süre sonra dilediğimiz formu bulunabilir.