Yapılan bir araştırmaya göre sürekli canınız tatlı çekiyorsa, belki de siz bir şeker bağımlısısınız. Bazıları her gün tatlı aşeriyor ve bunu bir kurabiye veya bir dilim kek ile tatmin ediyor, bazıları ise ayda sadece birkaç kez tatlı aşeriyor, ama o anda kocaman bir kutu kremalı bisküvi bile onları tatmin etmeye yetmiyor.

Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre hangi gruba giriyor olursanız olun eğer sıklıkla tatlı aşeriyorsanız şeker bağımlılığınız olabilir ve bu beyninizi etkileyebilir… Meyve, sebze, ekmek gibi sağlıklı olan birçok yiyecek de karbonhidrat içerir. Karbonhidratın çeşidi burada da önem taşıyor. Kilo alımına neden olarak bedenimizde tahribata yol açan ve birçok hastalığın temelini oluşturan karbonhidrat çeşidi rafine edilmiş basit şekerler ve türevleridir.

Karbonhidrat bağımlılığı yaratabilecek besinler genellikle şeker, çikolata, kurabiye, hamur işleri, kek, beyaz ekmek, beyaz pirinç, kruvasan, şeker eklenmiş içecekler gibi basit şeker içeriği yüksek olanlar olarak sıralanıyor.

KARBONHİDRAT BAĞIMLISI MISINIZ?

Aşağıdaki maddelerin bir çoğu size evet dedirtiyorsa dikkat!

1. Çoğumuzun bazı yiyeceklere karşı hassasiyeti vardır. Kimisi cipse dayanamaz, kimisi tatlı yemeden bir gününü geçiremez. Ama eğer her fırının önünden geçtiğinizde aç olmamanıza rağmen kek, ya da tatlılara karşı aşırı yeme isteği duyuyorsanız …

2. Bazı besinlere karşı kendinizi duygusal olarak bağımlı hissedebilirsiniz. ‘’Çikolatasız bir hayat düşünemiyorum’’ ya da ‘’makarnaya bayılıyorum’’ gibi cümleler kuruyorsanız…