Kansızlık, özellikle çocuk ve hamileleri birçok yönden etkiliyor. Bu rahatsızlığı yenmenin doğal yolu ise bazı yiyecekleri düzenli tüketmekten geçiyor. Peki, kansızlığa iyi gelen başlıca besinler hangileri? Diyetisyen Büşra Totan, bu sorunu olanlara çeşitli yiyecek önerilerinde bulundu.

Anemi (kansızlık), kandaki hemoglobin miktarının yaş ve cinsiyete göre Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen kriterlerin altında kalmasıdır. En sık rastlanan anemi türleri demir, folik asit ve vitamin B12 eksikliğine bağlıdır. Dünyada kansızlık her 4 kişiden 1’inde görülen bir sağlık sorunudur fakat pek çok kişi bu durumun farkında değildir. Özellikle çocuklar, kadınlar ve hamileler risk altındadır.

Kansızlık (anemi) belirtileri

Eğer sizde de bu belirtilerden birisi varsa kansızlık sorunu yaşıyor olabilirsiniz: Yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, çalışma kapasitesinde azalma, sık hastalanma, iştahsızlık, bulantı, göz kapaklarının iç kısmında ve avuçta solukluk, çarpıntı ve nefes darlığı, daha fazla üşüme ve konsantrasyon bozukluğu.

Kansızlığa iyi gelen besinler

Kansızlık tanısı konduktan sonra mutlaka doktorunuzun verdiği tedavinin yanı sıra beslenme alışkanlıkları düzeltilmelidir. Peki, kansızlığa iyi gelen besinler hangileridir?

Karaciğer

Karaciğer, sığır eti, süt, yumurta, peynir ve balık; B12 vitamini açısından çok zengindir. Bu besinler içinde karaciğer ise tam bir demir ve B12 deposudur.

Yumurta

Yumurta sarısındaki demir miktarı etteki demire benzer. Bu nedenle yumurtanın tüketimi gebe kadınlar ve çocuklar gibi demir gereksinimi fazla olan bireyler için çok önemlidir. Çayda bulunan tanenler, yumurtadaki demirin emilimini olumsuz yönde etkileyeceğinden; çay, öğünlerle birlikte içilmemelidir. Yemeklerden en az 45 dakika önce veya sonra tüketilmelidir.