Hepimiz, sağlıklı bir hayat sürebilmek için, ideal kilomuzu korumamız gerektiğini biliyoruz. Araştırmalar, kilomuzu korumamızı sağlayan, sağlıklı gıdaların kan şekeri seviyemizde ani yükselişler oluşturmayan gıdalar olduklarını gösteriyorlar. Dengeli bir kan şekeri, hem fiziksel, hem de ruhsal sağlığınız için ve uzun bir yaşam için önemlidir.

Kan şekerinizde ani yükselmelere neden olan yiyecekler genellikle şekerli veya rafine karbonhidratlardır. Bu gıdalar canınızın sürekli yemek istemesine ve sonuç olarak da kilo alımına ve pek çok hastalığa neden olabilmektedirler. Karbonhidrat ve şekeri kesmek, kilo verimi ve sağlıklı olmanın ilk adımıdır.

Fakat karbonhidratı kesmek kolay değildir. Günümüzde pek çok insan karbonhidrat bağımlısıdır.

Karbonhidratları daha kolay bir şekilde hayatınızdan çıkarmanızın anahtarı düşük karbonhidratlı, lezzetli yiyeceklere yönelmektir. Aşağıdaki yiyecekler, yüksek karbonhidratlı gıdalardan vazgeçme sürecinizde size yardımcı olacaklardır.

Badem

Araştırmalar, lif açısından zengin olan bademi yiyen insanların daha kolay kilo verdiklerini göstermektedir.

Akdarı

Lif açısından oldukça zengin olan akdarı, sizin uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda protein açısından zengindir ve kan şekerinizi dengede tutar. Üstelik karbonhidratlarla aynı dokuya sahip olduğu için karbonhidrat yoksunluğu çekmezsiniz. Akdarının kolon kanserini engelleme özelliği olduğu ve kilo verimine yardımcı olduğu da düşünülmekte.

Humus

Humus protein doludur ve sizi tok tutar. Fakat kan şekerinizde ani bir artış yapmaz. Size önerimiz humusu zeytinyağı ile yapmanızdır.