Yabanmersini

Yabanmersini ile aynı familyadan olan çilek, ahududu gibi meyveler de kalp dostudurlar. Antioksidan açısından zengin bu meyveyi bol bol tüketin.

Sızma zeytinyağı

Günde 4 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmenin, kalp krizi, felç gibi nedenlerden dolayı oluşan ölümleri %30 oranında azalttığı bilinmektedir. Tekli doymamış yağlar açısından zengin olan zeytinyağı, kolesterol ve kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Zeytinin her çeşidi ise sağlıklı yağlar içerir.

Kırmızı şarap

Kırmızı şarap ya da az miktarda alınan alkol çeşitleri kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltırlar.

Kırmızı şarapta bulunan resveratrol isimli polifenol kırmızı şarabı biraz daha popüler kılıyor.

Avokado

Bu, sağlıklı yağlarla dolu, lezzetli meyve tekli doymamış yağlar sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalinizi azaltır.

Bitter çikolata

Pek çok araştırma, bitter çikolatanın kalbe faydalı olduğunu göstermektedir. 2012 yılında yapılan bir araştırma, her gün düzenli miktarda alınan çikolatanın, felç ve ölümcül olmayan kalp krizi risklerini azalttığını ispatlamıştır. Tabii bu araştırma, içerisinde en az %60-%70 oranında kakao bulunanlar için geçerlidir, sütlü ya da tatlandırılmış çikolataların böyle bir faydası bulunmamaktadır.

Keten tohumu

Keten tohumu ve chia çekirdeği, içeriğindeki yüksek omega 3 sayesinde, kalp dostu gıdalardandırlar.

Kabuklu yemişler

Badem, ceviz, antep fıstığı, macadamia fındığı gibi kabuklu yemişlerin hepsi kalp dostu lifler içerirler. Ayrıca E vitamini içerirler ve bu da kötü kolesterolü düşürücü özelliğe sahiptir. Bazıları omega-3 de içerirler, üstelik yağlı olduklarından dolayı endişelenmenize gerek yok! Araştırmalar, her gün kabuklu yemiş tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre daha zayıf olduklarını gösteriyor.