Besin değeri yüksek gıdalara yönelin

Acıktığınız zaman kendinize güzel, tam buğdaylı ekmekli, yağsız hindi ve taze sebzeli bir sandviç hazırlayın. Sosisli sandviçi, salamı ve işlenmiş etleri unutun.

Balık yiyin

Somon, ton gibi balıklar müthiş besinlerdir. Balık tüketin, eğer balık sevmeyenlerdenseniz bunun yerine keten tohumu ve keten tohumu yağından omega 3 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Trans yağları bırakın

Trans yağlar, hem kolesterolünüz için kötüdürler, hem de iyi kolesterol seviyenizi düşürürler. Margarin, işlenmiş gıdalar ve hidrojenize edilmiş soya fasulyesi yağı gibi içeriklerden uzak durun.

Kuruyemişleri sevin

Ceviz, badem, fıstık, kaju ve pekan yağ açısından zengin kuruyemişlerdir ama bu yağlar sağlıklı ve doymuş yağlardır.

Tatlıyı azaltın

Tatlı ihtiyacınızı daha sağlıklı seçeneklerle karşılayın. Meyve yiyin, smoothie tüketin ya da light dondurmayı tercih edin.

Lifler önemli

Kolesterolü düşürmenin en önemli yardımcısı liftir. Tam tahıllı, tam buğdaylı ekmekler, yüksek lif oranına sahip kahvaltılık gevrekler, meyve, yulaf, sebze ve baklagiller günlük beslenmenizin mutlaka bir parçası olmalılar.

Izgara ya da fırında pişirmek

Etler söz konusu olduğunda, pişirme şekliniz yağ alım oranınızı etkiler. Etlerinizi yağlı soslarla pişirmeyerek, pişirirken yağsız parçaları seçmek daha sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır.

Salata sevin

Salatalar, kalp dostu ve kolesterol düşürücü gıdalardır, tabii içlerine yağlı soslar ya da kızarmış etler eklenmediyse. Salatanızı bol bol taze sebze ve meyve ile lezzetlendirin. Sosunuzu ise zeytinyağı, limon ve sirke ile hazırlayın.