afrika kökenli bir kahve cinsi saglık faydalari


Gencinden yaşlısına pek çok insan kahveyi severek tüketiyor. İşte, vücudu hastalıklardan koruma, konsantrasyonu artırma gibi birçok yararı bulunan bu mucizevi içeceğin faydaları…

Kahvenin faydalarından bahsetmeden önce bu içeceğin hikayesine dilerseniz şöyle bir göz atalım…

Ilıman ülkelerde çaydan sonra en çok tüketilen alkolsüz içki olan kahve, bir tropikal bölge ürünüdür. Kuzeydoğu Afrika kökenli olan ve bu çevrede yabani olarak da yetişen kahve ağacı, yalnız meyvelerinden yararlanılan 5 ila 7 metre boyunda bir ağaçtır. Kahve ağacının ilk bulunduğu yer ise Habeşistan’ın Kaffa yöresidir. Avrupada; café, caffe, koffie, coffee, koffie, kaffee gibi isimlerle anılan bu içecek dilimize ise “kahve” şeklinde yerleşmiştir.

Bir efsaneye göre ise kahvenin hikayesi meraklı bir keçi ile başlıyor. “Khaldi” adında bir çoban, keçilerini otlatırken keçilerin kırmızı bir meyve yediğini ve bu meyveyi yedikten sonra daha enerjik bir şekilde hoplayıp zıpladıklarını görüyor. Böylece kahve içecek olarak değil ama sonrasında da adlandırılacağı gibi sihirli bir meyve olarak hayatımıza giriyor.

Vücudun canlanmasını sağlıyor

Kendimizi yorgun hissederken bir fincan kahve içtiğimizde canlanıyoruz. Şu anda hepinizin damarlarında adenozin denilen bir vücut kimyasalı var ve uyanık olduğumuz her an adenozin miktarı artıyor. Adenozinin görevi bizi frenlemek ve miktarı arttıkça biz de pilimiz bitmiş gibi hissediyoruz. Vücudumuza kafein aldığımızda ise kafein adenozini etkisiz hale getirerek bizi daha dinç ve canlı hissettiriyor. Kafeinin sporcuların performansını % 12.4 oranına kadar artırdığı biliniyor, bu da kafeini yasal ve doğal bir doping yapıyor.