Hindistan cevizi yağlı ve kalorisi yüksek bir meyve olduğu için pek çok kişi onu tüketmekten kaçınır. Fakat yağ, vücudunuzun düzgün çalışabilmesi için önemli bir besindir. Hücrelerin yapılandırılması, metabolizması için hormon üretmesi ve vitamin ve mineralleri taşıyabilmesi için yağ gereklidir.

Vücudunuza, işlenmiş gıdalar alarak, kötü huylu, işlenmiş yağlar almaktansa hindistan cevizinin iyi yağlarını alın ve sağlıklı mutlu bir vücuda sahip olun. İşte hindistan cevizi yağının faydalı 12 özelliği:

Hindistan cevizi yağı sağlıklı kalp demektir

Hindistan cevizinin içindeki lorik asit kalbinizin sağlıklı kalmasını sağlar ve kolesterolü kontrol altında tutar.

Metabolizmayı hızlandırır

Vücudunun metabolik hızını arttıran yapısıyla hindistan cevizi yağını her gün, asıl yemek pişirme yağı olarak kullanan kişilerin fazla kilolu olmadıkları görülmüştür.

Güzellik için birebir

Hindistan cevizi yağı, sadece yemeklerde tüketilmez. Cildinize, saçlarınıza, tırnaklarınıza da hindistan cevizi yağı sürerek onların nemli ve bakımlı kalmalarını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz masaj yağı olarak bile kullanabilirsiniz.

Enerjinizi arttırır

Mükemmel bir enerji kaynağı olan hindistan cevizi yağı karaciğerden geçer ve burada enerjiye ya da ketonlara (buna beyin yiyeceği de denebilir) çevirilir. Eğer enerjinizin artmasını istiyorsanız, bir çay kaşığı hindistan cevizi yağını kahvenize ya da yediğiniz yemeğe eklemek mucize yaratacaktır.

Sağlıklı pişirme yağıdır

Ayçiçek yağı, hatta sızma zeytinyağının aksine hindistan cevizi yağı ile yemek pişirmek son derece sağlıklıdır. Çünkü hindistan cevizi yağının yanma sınırı, diğar yağlara göre, çok daha yüksektir yani ısıtıldığında bile zararlı olmaz.