parti yiyecekleriHamile kadınlar beslenmelerinde tutucu bir yaklaşım izlemelidir. Özel beslenme biçimlerinin gelişmekte olan fetüsü nasıl etkilediğini her zaman bilmeyiz, bunların hamileliğe destek vermek için gerekli önemli besin öğelerinden mahrum olup olmadığını da .

Yüksek protein ve yüksek karbonhidrat gibi yalnızca belirli gıdaları yememizi gerektiren bir rejim asla yapmayın. Bebeğimizin karbonhidratları ,proteinleri ve yağları içeren dengeli bir beslenme tarzına ihtiyacı vardır. Vejetaryan kadınlar beslenmelerine çok çeşitli protein kaynaklarını dahil etme konusunda titiz olmazlarsa protein ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilirler.

Önemli olan sadece proteinin miktarı değildir.Yediğimiz proteinin çeşidi de önemlidir ,Çünkü proteinler amino asit adı verilen farklı kombinasyonlardan oluşmaktadır ve bitkisel kaynaklar bazen bizim gibi canlıların gereksinim duyduğu belirli amino asitlerden yoksun olmaktadır. Özel bir çabayla vejetaryan bir beslenme tarzıyla protein ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkündür,ancak bazı vejetaryan kadınlar güvenceye almak için hamilelik sırasında et yemeyi tercih etmektedir.olağan beslenme tarzlarını sürdürecek olanlar bol miktarda protein yönünden zengin baklagil (fasulye,mercimek,nohut,soya fasülyesi,)tam tahıl,kabuklu yemiş,tohum ve eğer lakto-ovo vejetaryan iseler(yumurta ve süt ürünleri tüketiyorlarsa) süt ve peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri yemelidirler.

Protein ihtiyacınız için tek tip gıdaya güvenmeyin.Tüm protein ihtiyacınızı karşılamanın en iyi yolu farklı bitkisel besinleri yamektir.Her ana ve ara öğünde proteinden yana zengin bir ya da iki besin olasına dikkat edin. Vegan(yumurta ve süt ürünleri yemeyen) kadınların bebeklerinin sağlığı için hamilelikleri döneminde beslenme tarzlarını değiştirmeyi düşünmeleri gerekebilir.Eğer vegan beslenmeye devam edeceklerse ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacakları bir diyet planlaması için uzman bir diyetisyene danışmaları ve tavsiyelere uymaları gerekir. Eğer pek et ya da süt ürünü tüketmiyorsanız ya da vejetaryenseniz beslenmenizi birkaç önemli besin öğesi desteğiyle kuvvetlendirmelisiniz.