Alkol probleminiz varsa bunu anlamak her zaman çok kolay olmayabilir çünkü herkesin belirtileri farklılık gösterebilir. Bugün size en sık rastlanan işaretlerden bahsedeceğiz.

Kendinize limit koyuyor ama limite uyamıyorsunuz

Her seferinde kendinize bir içme limiti koyuyor ama bu limite hiçbir zaman uyamıyorsanız bunun sebebi alkol bağımlılığı olabilir. Peki bu konuda ne yapmalısınız? İçki içme isteğinizi neyin tetiklediğini bulun ve bu insanlardan, mekanlardan ve durumlardan uzak durun. Eğer tetikleyicilerinizden uzak duramıyorsanız neden içki içmek istemediğinizi bir kağıda yazın ve bu kağıdı daima yanınızda taşıyın.

İçki içmenizle ilgili arkadaşlarınız sizi uyarıyorlar

Normalden fazla içtiğinizi gösteren bir diğer işaret de arkadaş ve yakınlarınızın çok içmenizle ilgili yorumları ya da içki içerken ne kadar ‘sünger gibi’ ya da ‘dayanıklı’ olduğunuzu söylemeleridir. Sizin için düşük risk taşıyan içki limitine bağlı kalın. Bu limit kadınlar için günde 3 kadeh, haftada ise 7 kadehtir. Fakat düşük riskin, risksiz demek olmadığını da unutmayın.

Planlarınızın çoğu alkolü de içinde barındırıyor

Eğer sosyal ve ev hayatınızın büyük bölümünde içki varsa ve etrafınızdakileri de içmeye yönlendiriyorsanız, içkisiz ortamlar sizi eğlendirmediği için onlardan uzak duruyorsanız alkol konusunda probleminiz olabilir. İçki içmek yerine arkadaşlarınızla alkol içermeyen programlar yapın.

Stresli olduğunuz her zaman alkole yöneliyorsunuz

Herkes stresli zamanlar yaşar, alkol bu süreçlerde kısa süreli rahatlama sağlayabilir ama sonrasında tekrar mutsuzluk size geri dönecektir. Stresle başa çıkmanın başka bir yolunu bulmak sizin için daha faydalı olacaktır.