Korkmayın

İlk olarak, ekmek yapmaktan korkmayın, sandığınız kadar da zor bir şey değil. Başınıza gelebilecek en kötü şey, ekmeğin tutmaması olur ve bu durumda bir kez daha denersiniz.

Alıştırma yapın

İlk denemeden sonra vazgeçmek çekici gelse de bunu yapmayın. Yanlış olduysa bir daha deneyin. Tekrar tekrar denemek, mükemmele ulaşmanızı sağlayacaktır.

Hazırlık

Öncelikle, hamurunuzu iyi karıştırın ve 10 dakika bekletip dinlendirin. Sonrasında hazırlığınızı yapın ve yarıya kadar şişmesini bekleyin. İstediğiniz şekli verin ve bir yarısı kadar daha şişmesi için bekleyin.

Ekmek makinası

Pek çok insan, ekmek makinasının kolayca mükemmel sonuçlar çıkardığını söylüyor. Arkadaşınızda olan ekmek makinasını deneyin ve alıp almamaya siz karar verin.

İçme suyu

Ekmek yaparken mutlaka içme suyu kullanın.

Beyaz ekmek

İlk defa ekmek yapacaksanız mutlaka beyaz ekmek deneyin. Tam buğdaylı un çok daha ağırdır ve yapması beyaz ekmeğe göre daha zordur. Bu nedenle öncelikle beyaz ekmekten başlamak daha kolay olacaktır.

Ekmek unu

Ekmek yapmak için mutlaka ekmek yapımında kullanılacak tipte un almaya dikkat edin.

Tazelik

Ev yapımı ekmekler, içlerinde koruyucu bulunmadığı için, çok uzun süre taze kalmazlar. Bu nedenle çok büyük yapmamak ve ekmeği 1-2 günde tüketmek doğru olacaktır.