yüksek ateş4

enfeksiyon hastaliklarinda beslenme pdf, enfeksiyon hastalıklarında beslenme pdf


Bu gibi hastalıklarda mikroba karşılık gelmek için, hücreler daha çok çalışmak zorunda kalırlar. Ateş, terleme, kusma, ishal, bu hastalıkların belirtileridir. Bu gibi hastalıklarda ısı kaybının ve enerji gereksiniminin artmasından dolayı enerji, protein, A ve C vitaminlerine olan ihtiyaç artar. Ateş ve halsizlik yüzünden hastanın yemek yemesi zorlaşır. Yanlış diyet önerileri ve sosyo-kültürel değerlerden gelen inançlarda çocuğun hastalık anında ve iyileşirken yeterli besin almasını engelleyebilir. Bu hususlar dikkate alınarak diyet düzenlenmelidir.

Diyet, hastanın ihtiyaçlarını karşılamada yeterli ve besin bileşimi bakımından dengeli olmalıdır. Daha çok sulu ve yumuşak besinler verilir. Özellikle taze sıkılmış meyve suları ,hem C vitamini hem de sıvı gereksinimini karşılar. Meyve sularının içine şeker eklenirse, enerji gereksinimini karşılanmasına da yardımcı olur. Yine yoğurt ya da süt, besin değeri bakımından kaliteli ve kolay alınan besinler olduğundan tercih edilmelidir. Hasta azar azar ve sık sık beslenmelidir. Özellikle sindirim sistemi enfeksiyonlarının ishale neden olmasından dolayı müthiş bir su ve elektrolit kaybı yaşanır. Metabolizmanın normal çalışmaya devam edebilmesi için kaybedilen su ve elektrolitlerin yerine konulması gereklidir. Vaka ağırlaşırsa ‘ağızdan sıvı tedavisi’ denilen tedavi uygulanır. Bu tedavi de 3.5 g tuz, 2.5g sodyum bikarbonat, 1.5g potasyum klorür,20g glükoz 1litre içme suyunun içine çözülerek ufak miktarlarda ve sık sık hastaya verilir.

Yemekler fazla yağlı ve fazla posalı olmamalıdır. Hasta ateşliyken meyve suları, süt, yoğurt, ayran, bal, pekmez, marmelat verilir. Ya da az sütle yumurta bir arada pişirilerek verilebilir. Bu takdirde, az miktardaki besinle fazla protein sağlanmış olur. Muhallebi, sütlaç gibi besinler de bu sırada verilir. Ateş düştükten ve hasta iyileşmeye yöneldikten sonra yavaş yavaş diğer yemekler de verilir. Yemekler az yağlı olması nedeniyle suda, ızgarada ve fırında pişirilmelidir. Yağda kızartmalar ve çok yağlı besinlerin sindirilmesi daha güç olduğundan verilmemelidir. Hastalık esnasında yıpranan hücrelerin yapımı için özellikle protein ağırlıklı, aynı zamanda A ve C vitamini yeterli olan diyete uyulmalıdır.