Elma

En sağlıklı meyvelerden biri olan elma, menopoz sonrası kadınların kalp hastalığından dolayı hayatını kaybetmesini engelleyen 3 besinden (diğerleri armut ve kırmızı şarap) biri. Bunun dışında, akciğer kanserine ve tip 2 diyabete yakalanma riskinizi de azaltıyor ve kilo vermenize yardımcı oluyor.

Bitter çikolata

İçindeki antioksidanlar sayesinde bitter çikolata, (sütlü çikolatanın tam 3 katı antioksidan içeriyor.) trombositlerinizin birbirlerine yapışmalarını engeller ve damarlarınızın tıkamalarını önler, kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak, kilo vermenize yardımcı olur.

Fasulye

Bir kap pişmiş fasulye 17 gr. lif ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca protein ve kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi besleyicilerle doludur. Kalp hastalıklarına, tip 2 diyabete, yüksek tansiyona, meme ve kolon kanserlerine yakalanma ihtimalinizi de düşürür. Araştırmalar, haftada 3 kap fasulye tüketmeniz gerektiğini gösterir.

Yumurta

Yumurta sarısı, içinde pek çok zor elde edilen besleyiciyi barındırmaktadır. Bunlardan biri olan kolin, meme kanserine yakalanma ihtimalinizi düşürür. İçinde bulunan antioksidan ise sarı nokta ve katarakt hastalıklarını önler. Kalp hastalığı olanların yumurta sarısını haftada 2 kereden fazla almaması önerilir ama bunun dışında herkes günde 1 yumurtayı rahatlıkla tüketebilir.

Yağsız sığır eti

Yağsız sığır eti, demire en çok sahip olan besinlerin başında gelir. Ayrıca içindeki çinko ve B vitamini de son derece faydalıdır.

Yulaf ezmesi

Lif açısından zengin olan bu besin tip 2 diyabete yakalanma riskinizi azaltır.