Kivinin faydaları insan sağlığı açısından oldukça fazla. C vitamini deposu olan kivinin faydalarını uzmanından öğrenmeye ne dersiniz?

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, kivinin önemli bir C vitamini deposu olduğunu, 60 gramlık küçük bir kivinin yetişkin bir insanın günlük C vitaminini karşıladığını söyledi.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Turan Karadeniz, meyveler içinde en fazla C vitamininin kivide olduğunu belirterek, özellikle kışın vücudun C vitamini ihtiyacını karşılamak için bu meyvenin tüketilebileceğini söyledi.

Vitamin açısından 1 adet kivi 1 kilo portakala denk

Kivinin diğer meyvelerle birlikte meyve salatası şeklinde tüketilmesinin de önemine dikkat çeken Prof. Dr. Karadeniz, “Bugünlerde kivi hasat edildi. Önemli bir C vitamini deposu. Nasıl ki sebzelerde bir biberi, maydanozu, C vitamini kaynağı olarak en yüksek oranda biliyorsak meyveler içinde de en fazla C vitamini kivi meyvesinde. Hatta şunu da söyleyebiliriz, bir adet kivi, bir kilo portakala denk C vitamini açısından. Dolayısıyla C vitamini vücutta depolanamıyor, üretilemiyor. Günlük düzenli şekilde alınması gereken antioksidanlar açısından çok çok önemli. Gribal enfeksiyonlar adına C vitamini vücutta çok çok faydalı bir vitamin. Bunun düzenli olarak alınması gerekiyor. 60 gramlık küçük bir kivi, günlük yetiştin bir insanın C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Bunu düzenli tüketmekte yarar var” dedi.

Meyve ve sebzeler diyetlerde yer almalı