Doğum sonrası kilo vermeYaşayabileceğiniz bu sorunları çok kısa bir sürede atlatabilirsiniz. Vücudunuzdan duyduğunuz rahatsızlık nedeni ile hemen kendinizi katı bir diyete sokmayın. Emzikli anne iseniz bebeğinizin besin kaynağı olduğunuzu unutmayın. Sistemli bir kalori–kalsiyum diyeti sizin için uygun olacaktır.

Doğumdan 2-3 ay geçti ama siz hala hamilelik pantalonlarınızı giyiyorsunuz. Gebeyken en fazla 11,5 kilo aldıysanız bunu rahatlıkla verebilirsiniz. Kilo oranınız daha fazla ise uygulayacağınız diyet programı sizi yavaş ama etkili bir şekilde zayıflatır. Karnınızda oluşan şişkinliğin bir nedeni de rahmin hala geniş oluşudur. Rahim 6 hafta sonunda eski haline dönecektir. Böylelikle karın şişkinliğiniz gidecektir {Doktorunuzdan rahiminizin durumunu nasıl takip edeceğinizi öğrenin}. Vücudunuzdaki sıvılar da rahim içinizin şişkin durmasına neden olur. Bu doğumdan sonraki 2 gün içinde 2,5 veya daha fazla kilo vermenize yol açar.

Doğum yaptıktan sonra hamilelik öncesi vücut ölçülerinize dönebilmeniz için aktif alıştırmalar yapmanız gerekmektedir. Ancak bu alıştırmalara hemen doğum sonrası başlamak istiyorsanız, aşırıya kaçmadan ve ağır olmayan alıştırmalar yapmanız sağlığınız açısından daha doğru olacaktır. Bu alıştırmaları sık sık ve kısa süreli olarak yapmaya gayret edin. Eğer yaptığınız doğum normal doğumun dışında bir doğum ya da problemli bir doğum olmuşsa egzersizlere başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

•Isınma hareketlerinin en hafif olanlarından seçin.
•Alıştırmalarınızı kısa süreli tutun.
•Zamanınız varsa profesyonel insanlarla beraber
çalışın.
•Hareketlerinizi yavaşca yapmaya çalışın.
•Yapmanız gerekenden fazlasını yapmaktan kaçının.
•Bebek sahibi olmanın bunları yapmada engel teşkil
edeceğini düşünmeyin, onunla beraber de
yapabilirsiniz.